Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają? Powodem może być jeden czynnik
Rok dobiega końca, więc istnieje spora szansa, że w głowie znów pojawiają się nowe postanowienia. Najczęściej chodzi o rzucanie palenia, odchudzanie czy realizację odkładanych planów. Naukowcy z University of South Carolina oraz CQUniversity Australia i University of Surrey dostrzegli, co sprawia, że nie zawsze udaje nam się zrealizować zamiary.
Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze, nauka języka, ograniczenie korzystania z telefonu, rzucenie palenia, czy rezygnacja z picia alkoholu. Rodzajów postanowień noworocznych może być tyle, co ludzi na świecie. Łączy je jednak jedno, trudności w realizacji. Naukowcy dostrzegli, co może wpływać na poziom naszej determinacji do konsekwentnego kontynuowania obranej drogi.
Czy postanowienia noworoczne mają sens? Zadbaj o sen
Badania opublikowane 15 grudnia na łamach Journal of Sleep Research wskazują, że powodzenie postanowień noworocznych może wiązać się z ilością snu. Naukowcy przez tydzień obserwowali 100 osób, a następnie porównywali poziomy senności oraz nawyki dotyczące snu pomiędzy poszczególnymi uczestnikami.
Dzięki tym pracom dostrzegli, że kiedy ludzie byli bardziej senni, to nie byli ani bardziej, ani mniej skłonni do zachowań nawykowych. Natomiast w sytuacji gdy byli bardziej senni niż zazwyczaj, niż to dla nich typowe, ich skłonność do zaangażowania w zachowania nawykowe wzrastała.
Kiedy próbujemy wprowadzić pozytywne zmiany w naszym zachowaniu, uczucie senności może narazić nas na realne ryzyko powrotu do starych, niechcianych złych nawyków. Może to sprawić, że stracimy wiarę w naszą zdolność do zmiany i poddamy się
- wyjaśnił współautor badań dr Benjamin Gardner, dyrektor grupy Habit Application and Theory na University of Surrey.
Badacze dodają, że aby działać zgodnie z preferencjami i planem dotyczącym wprowadzania zmian konieczna jest świadoma determinacja. Dr Amanda Rebar, adiunkt edukacji i zachowań w zakresie promocji zdrowia oraz dyrektor Motivation and Health Behavior Lab w Arnold School of Public Health na USC wyjaśnia, że uczucie senności zmniejsza naszą zdolność do wykazywania wspomnianej determinacji.
Ostatecznie konkuruje ona z pokusami i dotychczasowym stylem życia, co zdaniem badaczki może prowadzić do powrotu do zachowań nawykowych, które są sprzeczne z postanowieniami noworocznymi.
Jak zrealizować postanowienia noworoczne? Metoda Kaizen
Autorzy opisanych badań sugerują, że jeżeli bardzo zależy nam na zrealizowaniu noworocznych postanowień, to warto zadbać o dobry sen. Wyspanym osobom łatwiej zapewnić sobie czujność, która jest potrzebna do wzmacniania nowych nawyków. Bycie wypoczętym wspiera także siłę woli, niezbędną do utrwalenia nowo wprowadzanych zwyczajów.
Dzięki temu w przyszłości nawet jeśli dopadnie nas senność, istnieje większa szansa na to, że ostatecznie pójdziemy na siłownię, wykonamy masaż twarzy, czy wytrwamy w innym postanowieniu, bo wcześniej byliśmy w stanie wypracować, utrwalić i wzmocnić świeże zmiany.
Kolejną ważną zasadą, która zbliża do realizacji noworocznych postanowień, jest metoda kaizen, czyli małych kroków. Im większe wymagania sobie stawiamy, tym pojawia się większa presja. Im większa presja, tym większa szansa, że odpuścimy.
Dlatego jeżeli przykładowo chcemy rzucić palenie, to warto zacząć od zredukowania dziennej liczby wypalonych sztuk. Przez pierwszy tydzień palimy jeden papieros mniej. Drugi tydzień to już dwa papierosy mniej itd.
W realizacji zmian i wprowadzaniu nowych zwyczajów ogromną rolę odgrywa nasza psychika. Mózg musi nauczyć się nowych zasad, a w tym potrzebna jest nasza konsekwencja działania. Stąd, zamiast rzucać się na głęboką wodę dużo lepszym rozwiązaniem będzie codzienne działanie na rzecz oczekiwanej zmiany.