Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?
Komary potrafią zepsuć nawet najbardziej udany letni wypoczynek. Jednak są osoby, które przyciągają komary jak magnes i są zwykle bardziej pogryzione niż inni. Z czego to wynika? Co tak naprawdę przyciąga do nas komary?
Choć ukąszenia komarów nie są zwykle niebezpieczne dla człowieka, to potrafią mu skutecznie uprzykrzyć życie. Po ich ugryzieniu zostają bowiem swędzące bąble, które dają o sobie znać jeszcze kilka dni po ugryzieniu.
Naukowcy z University of Florida twierdzą, że komary upodobały sobie mniej więcej 20 procent społeczeństwa. Inne szacunki mówią o 1 na 10 osób. Co sprawia, że krew niektórych osób bardziej im smakuje, a innych mniej?
Spis treści
Dlaczego komary gryzą?
Nie wszyscy o tym wiedzą, że samce komarów żywią się głównie nektarem kwiatów, a to samicom komary zawdzięczają złą sławę. Samice potrzebują ludzkiej krwi w okresie lęgowym, by pozyskać z niej białko do rozwoju złożonych przez siebie jaj.
Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?
Naukowcy wskazują na 7 różnych czynników, które powodują, że komary chętniej kąsają wybrane osoby:
1. Grupa krwi
Zdaniem naukowców komary najchętniej wybierają osoby z grupą krwi 0, w drugiej kolejności B, a na końcu z grupą A.
2. Temperatura ciała
Osoby z podwyższoną temperaturą ciała są łakomym kąskiem dla komarów. Z tego też powodu częściej ofiarą tych owadów padają kobiety w ciąży (ich temperatura jest przeciętnie o 0,5 stopnia wyższa) oraz osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu.
3. Pot
Oprócz dwutlenku węgla wabikiem dla komarów jest też zapach naszego potu, a dokładnie substancje w nim obecne:
- kwas mlekowy,
- kwas moczanowy,
- amoniak.
4. Oddech
Szczególnie atrakcyjny dla komarów jest dwutlenek węgla, który każdy z nas wydycha. Komary potrafią go wyczuć z odległości aż 50 metrów! Kto wydycha najwięcej dwutlenku węgla?
- kobiety w ciąży (według szacunków wydychają aż o 21% więcej tego gazu niż inne kobiety),
- osoby otyłe i wysokie,
- osoby z przyspieszonym metabolizmem.
5. Płeć
Komary przyciąga też estradiol, żeński hormon płciowy z grupy estrogenów. Panie są zatem pod tym względem w grupie ryzyka.
6. Ubiór
Naukowcy zauważyli, że przy doborze potencjalnych ofiar komary kierują się też wzrokiem. Co ciekawe, reagują na ruch oraz ciemne i intensywne kolory, takie jak czerń, granat i czerwień.
7. Geny
Jak twierdzą naukowcy, aż 85 proc. czynników decydujących o tym, że jesteśmy atrakcyjni dla komarów, ma podłoże genetyczne. I są to m.in.:
- skład potu,
- ilość wydychanego dwutlenku węgla,
- ilość sterydów i cholesterolu na powierzchni skóry.
Czytaj też:
- W Polsce pojawił się groźny rodzaj komara - komar tygrysi. Jak go rozpoznać?
- Czy komary przenoszą choroby?
- Dlaczego w Polsce jest tak dużo komarów?
Porady eksperta