Dla niektórych święta to koszmar. 7 sposobów, jak przetrwać i jeszcze na tym zyskać

2023-12-21 10:03

W teorii święta to najpiękniejszy czas w roku. Rodzinne spotkania, jedzenie, prezenty... W praktyce bywa to koszmar, mnóstwo pracy, sprzątania, gotowania, stres, rodzinne kłótnie i trudne pytania, a do tego pod choinką kolejny nietrafiony prezent, z którym nawet nie wiadomo, co zrobić. Jeśli masz już dość przeżywania świąt jako najtrudniejszego czasu w roku, odbiegającego od oczekiwań i potrzeb, sprawdź naszych 7 podpowiedzi, jak uporać się z czasem świąt. Dlaczego warto posprzątać w swojej głowie, zamiast w mieszkaniu?

Dla niektórych święta to koszmar. 7 sposobów, jak przetrwać i jeszcze na tym zyskać
Autor: GettyImages Dla niektórych święta to koszmar. 7 sposobów, jak przetrwać i jeszcze na tym zyskać

Święta: rzeczywistość kontra oczekiwania

Lubimy myśleć o świętach, że to piękny czas. W świątecznych filmach i reklamach widzimy uśmiechnięte rodziny, odnoszące się z troską do wszystkich krewnych, znajdujące pod choinką trafione prezenty, czuć pogodną atmosferę, nawet gdy niepogoda za oknem.

Tymczasem dla wielu z nas święta to koszmar i szkoła przetrwania: nie dość, że mnóstwo roboty, to do tego świąteczny stres, nieprzyjemne uwagi biologicznie bliskich, ale emocjonalnie bardzo odległych osób, przejedzenie i wmuszanie jedzenia pod pozorem tradycji i troski, niefajne prezenty kupione często na odczepnego, a do tego dojmujące poczucie smutku i osamotnienia - czasem nawet w tłumie innych gości.

To czas, w którym podsumowujemy upływający rok, porównujemy swoje życie z wyidealizowanymi wizjami świąt i zawsze wypadamy na minus w tym zestawieniu. Dość! Czas naprawdę zatroszczyć się o siebie w święta, żeby w kolejny rok wejść z pozytywną energią, poczuciem spokoju i komfortu psychicznego. Jak to zrobić?

Czadoman apeluje: „Święta Bożego Narodzenia to nie prezenty i galeria handlowa”

Odpuść sprzątanie

Brzmi banalnie, ale wcale tak nie jest. Upieramy się, żeby praktykować coś, co uważamy za tradycję, chociaż w rzeczywistości jest to mieszanina zwyczajów pogańskich, chrześcijańskich i... nakręconej komercyjnej sprzedaży. Czy rzeczywiście musimy szczególnie sprzątać na święta?

Odpowiedź brzmi: nie. A co z gośćmi, zapytacie? Warto więc powtórzyć: nie sprzątajmy bardziej niż zwykle, jeśli zapraszamy gości. Zamiast przejmować się ich opinią o pyłkach kurzu, pomyślmy, że po ich wizycie też będzie trzeba posprzątać, więc po co to robić dwa razy? Co więcej, można angażować gości w trakcie spotkania do drobnej pomocy – może ktoś pozmywa, a ktoś inny wyniesie śmieci?

Prezenty – też odpuść

Oczywiście, wszyscy lubimy być obdarowywani, ale powiedzmy sobie szczerze: czy nie mamy co roku problemu, co kupić osobie, której nie widujemy przez pozostałe 364 dni w roku? Czy nie czujemy zażenowania, otwierając paczki z rzeczami, które zupełnie nam się nie podobają i nie przydadzą?

W dzisiejszych czasach większości ludzi w Europie naprawdę nic nie brakuje, a wszystko można kupić sobie samemu, zamiast wydawać o wiele większą kwotę na prezenty dla innych, a potem widzieć rozczarowanie na ich twarzach, bo nie trafiliśmy z prezentami.

Warto porozmawiać z rodziną, żeby ograniczyć obdarowywanie się do symbolicznych skarpetek lub przygotować drobne prezenty tylko dla najmłodszych. Zaoszczędzone środki można spożytkować na przykład na cele charytatywne, żeby zapewnić piękne święta osobom w trudniejszej sytuacji albo zwierzakom w schroniskach.

Pomyśl o sobie w święta

Pomyśl o tym, jak wyglądają twoje idealne, wymarzone święta. W górach? Nad morzem? W ciszy? Na plaży? Jeśli myślisz o czymkolwiek poza spędzaniem tych dni przy suto zastawionym stole, to może właśnie nadszedł czas, żeby zrealizować te pragnienia?

Jeśli martwisz się o relacje z bliskimi i wiesz, że naprawdę (ale tak naprawdę, a nie dla pozorów) zależy im na spotkaniu w święta, spróbuj wyważyć ten czas, żeby odwiedzić ich, ale mieć też przestrzeń dla siebie i swoich pragnień.

Nie musisz robić świątecznego jedzenia samodzielnie

Tradycja robienia świątecznego jedzenia wywodzi się z czasów, gdy nie istniały sklepy, w których wszystko było w zasięgu ręki. Dziś mamy do wyboru pełne spektrum produktów i śmiało możemy je po prostu kupić. W rozsądnych ilościach, bo marnowanie jedzenia to jeden z problemów współczesnego świata.

Nie zmieniaj diety na święta

Jeśli pracujesz cały rok nad zdrowym odżywianiem, starasz się zredukować masę ciała albo masz dolegliwości pokarmowe po niektórych pokarmach, nie rób sobie wyjątków „bo święta”. Tych kilka dni świąt, jeśli sobie pofolgujesz, może skutecznie zatruć kolejne tygodnie.

Nie bez powodu w święta wiele osób trafia do szpitali po prostu z powodu przejedzenia lub nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych. Symbolicznie spróbuj wybranych potraw. Jeśli samodzielnie przygotowujesz święta, postaw na stole to, co jesz na co dzień, z drobnym świątecznym akcentem.

CZYTAJ TEŻ: Dieta na święta. Jak zdrowo świętować Boże Narodzenie i utrzymać dietę?

Ale pamiętaj też, żeby nie przesadzić w drugą stronę: nie głódź się przed i po świętach, żeby w święta zaszaleć nad talerzem. Regularne zdrowe odżywianie gwarantuje komfort i dobre samopoczucie. 

Rusz się od stołu

Siedzenie, jedzenie, siedzenie, jedzenie... stop! Postaw na spacery - zamiast dyskutować przy świątecznym stole, zróbcie to na świeżym powietrzu. W dni świąteczne przed i po spotkaniu z rodziną możesz też pospacerować, pobiegać, poćwiczyć. Nie czekaj do 1 stycznia z aktywnością fizyczną, ale zrób to właśnie teraz. Wyższy poziom endorfin, lepszy nastrój i spalone kalorie gwarantowane.

Kontaktuj się z bliskimi

Bądź w kontakcie z tymi naprawdę bliskimi – przyjaciółmi, osobami, które są dla ciebie wsparciem. Dziel się z nimi tym, czego doświadczasz – dobrymi i tymi gorszymi chwilami zza świątecznego stołu. Nie chodzi o to, żeby ciągle „siedzieć w telefonie”, ale jeśli znajdziesz czas na rozmowę i spotkanie, to pomoże uporać się z negatywnymi emocjami, jeśli takie się pojawią.

Święta coraz częściej tracą dawniejszą rodzinną formułę i fajną alternatywą może być spotkanie z przyjaciółmi, na które każda osoba przyniesie mały poczęstunek, zamiast uginającego się stołu w gronie rodziny, w towarzystwie której nie czujesz się najlepiej.

Chociaż czas świąt nazywany jest rodzinnym, to dobry moment, aby wreszcie postawić na świętowanie w zgodzie ze sobą, a nie wymuszoną tradycją. W nowy rok wejdziesz z optymizmem i mocą, gdy otaczać cię będą pozytywne osoby i dobra energia. Jako najlepszy prezent wybierz dbanie o siebie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki