Dezynfekcja w lokalach wyborczych - jak wygląda?
Jakie są wytyczne sanitarne dotyczące nadchodzących wyborów? Czego spodziewać się 28 czerwca w lokalach wyborczych?
Zacznijmy od tego, że ministerstwo zdrowia w pierwszej kolejności wyposaża członków obwodowej komisji wyborczej. Dostaną oni:
- jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb,
- płyn do dezynfekcji rąk w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek, przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję,
- maseczki medyczne w liczbie zapewniającej ich zmianę, zgodnie z czasem używania tej maseczki określonym lub zalecanym przez producenta (maseczki tylko dla tych, którzy obsługują wyborców),
- przyłbice (dla tych członków komisji, którzy nie obsługują wyborców).
Nie ma co liczyć, że w lokalach wyborczych będą maseczki czy rękawiczki ochronne dla każdego. Za to przy wejściu, w widocznym miejscu, ma być umieszczony płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców.
Polecamy: Czy osoba bez maseczki otrzyma kartę wyborczą?
Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, będą przemywane płynem do dezynfekcji.
Ma to być realizowane przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy oraz nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania.
Lokal ma być także regularnie wietrzony - przynajmniej przez 10 minut w ciągu każdej godziny. Ani wietrzenie, ani dezynfekcja powierzchni nie może przerywać pracy komisji. Lokale wyborcze będą otwarte od 7 rano do 21.