Depresja u seniorów: jak z nią skutecznie walczyć? Wyniki badań
Depresja jest obecnie najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym u osób starszych. Hiszpańscy naukowcy postanowili sprawdzić skuteczność różnych metod leczenia depresji u seniorów.
W badaniu przeprowadzonym przez ekspertów z Hiszpanii wzięło udział 313 osób starszych. Ochotników przypisano do dwóch grup:
- grupa pierwsza wykonywała nadzorowane ćwiczenia fizyczne (158 osób),
- grupa druga była leczona przeciwdepresyjnie przez lekarzy rodzinnych (155 osób).
Objawy depresji, z jakimi zmagali się seniorzy nie różniły się istotnie pomiędzy grupami, jednakże po trzech oraz sześciu miesiącach stosowania się do zaleceń badaczy okazało się, że:
- obie zastosowanie podczas badania metody miały korzystny wpływ na samoocenę stanu zdrowia uczestników, szczególnie po upływie kilku miesięcy,
- grupa przyjmująca leki wykazała znaczną poprawę swojego stanu psychicznego,
- liczba uczestników, którzy wycofali się z badania była wyższa w grupie, która miała podejmować aktywności fizyczne,
- w zespole leczonym antydepresantami odnotowano więcej skutków niepożądanych, takich jak zawroty głowy, senność, ból w nadbrzuszu.
Autorzy stwierdzili, że zaawansowany wiek oraz problemy zdrowotne uczestników i związane z tym ograniczenia funkcjonalne, mogą być przyczyną negatywnego postrzegania kilkumiesięcznego programu aktywności, ale wykonywanie ćwiczeń jest istotnym elementem walki z depresją.
Potrzeba więcej badań, które pomogą zrozumieć strategie motywacyjne osób starszych i wykazać więcej dowodów na to, że aktywność fizyczna ma zastosowanie w przypadku leczenia depresji osób starszych.
Porady eksperta