Denga w turystycznym raju Polaków. Jakie objawy świadczą o zakażeniu?
Służby podległe portugalskiemu ministerstwu zdrowia potwierdziły pojawienie się na Maderze dengi wśród komarów z gatunku, który w ostatnich latach upowszechnił się na tym atlantyckim archipelagu. Madera cieszy się coraz większą popularnością wśród zagranicznych turystów, w tym Polaków.
Władze opozycyjnej Partii Socjalistycznej(PS) wezwały w niedzielę maderskie władze do podjęcia pilnych działań, aby przeciwdziałać powtórzeniu się sytuacji z lat 2012-2013, kiedy zainfekowanych dengą zostało ponad 1 tys. mieszkańców archipelagu.
Portugalskie służby medyczne sprecyzowały, że dengę, którą przenosi kilka gatunków komarów należących do rodzaju Aedes, potwierdzono w organizmie okazów z gatunku Aedes aegypti. Władze zapewniły, że "sytuacja jest pod kontrolą".
Denga wykryta u komarów na Maderze
Oświadczenie portugalskich służb medycznych pojawia się kilka dni po opublikowaniu przez władze Madery wstępnych statystyk za 2024 r. Zgodnie z nimi, archipelag w ub.r. odwiedziła rekordowa liczba ponad 2,2 mln urlopowiczów.
Z danych autonomicznego rządu Madery wynika, że wśród nacji najliczniej odwiedzających ten portugalski archipelag są Polacy. Ich odsetek wśród wszystkich docierających tam turystów przekracza 6 proc.
Denga - objawy. Jak objawia się denga?
Najbardziej powszechnymi objawami dengi są:
- bóle głowy,
- bóle mięśni i stawów,
- wysoka gorączka,
- wysypka na całym ciele.
Objawy dengi mogą się pojawić w ciągu 3-14 dni od zarażenia, a sama choroba przebiega w jednej z trzech postaci: ostrego stanu gorączkowego z plamisto-grudkową wysypką; ostrego stanu gorączkowego z powiększeniem węzłów chłonnych; bądź w postaci gorączki krwotocznej, w której dochodzi do powiększenia wątroby, pojawienia się wybroczyn na kończynach i plecach.
Do zgonu z powodu dengi dochodzi rzadko, zwykle w efekcie towarzyszących tej chorobie krwotoków, które towarzyszą najcięższej postaci dengi.