Debata prezydencka - stosunek do szczepionek. Czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

2020-06-18 11:28

Podczas debaty prezydenckiej z dnia 17 czerwca 2020 roku kandydaci byli pytani o to, czy szczepienia powinny być obowiązkowe i czy Polska powinna kupować szczepionkę na Covid-19.

Dlaczego rodzice odmawiają szczepienia dzieci?
Autor: Getty images Seniorze, zaszczep się przeciwko grypie! Kto może to zrobić za darmo?

Czy po wynalezieniu szczepionki na koronawirusa Polska powinna ją „kupić”? Takie pytanie zadał prowadzący debatę prezydencką Michał Adamczyk. Kolejnym pytaniem, czy też pytaniem uzupełniającym było to, czy szczepienia powinny być obowiązkowe.

I co ciekawe czterech kandydatów - Krzysztof Bosak, Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek i Mirosław Piotrowski - wyraziło stanowczy sprzeciw wobec takiego obowiązku szczepień! Z kolei inni kandydaci, z największymi szansami na wygraną, komentowali nie tyle obowiązek szczepień, co stan służby zdrowia.

Polecamy: Szczepionka na koronawirusa musi być bezpieczna

Rafał Trzaskowski:

- Polki i Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki. Natomiast dzisiaj chcemy wiedzieć przede wszystkim i to są pytani do pana prezydenta, do rządu czy epidemia się już skończyła, czy epidemia się nie skończyła. Czy te decyzje, które były podejmowane przez ostatnie tygodnie były były na pewno racjonalne. Gdzie jest program onkologiczny, jeżeli mówimy o służbie zdrowia?

Władysław Kosiniak-Kamysz:

- Musimy zacząć od reformy ochrony zdrowia. Proponuję pakt na rzecz zdrowia i proponuję go wszystkim kandydatom, żebyśmy go wspólnie podpisali. Trzeba oddłużyć szpitale, dofinansować leczenie, przywrócić przemysł farmaceutyczny w Polsce, podnieść wynagrodzenia, wprowadzić premie dla bohaterów, którzy od miesięcy walczą z koronawirusem. Trzeba uprościć procedury i odbiurokratyzować ochronę zdrowia. To nasze najważniejsze zadanie.

Robert Biedroń:

- Jak słucham dzisiejszych polityków, to przydałaby się bardziej szczepionka na nienawiść, bo chyba na to choruje dzisiaj polska klasa polityczna. Za tą szczepionką wszyscy tęsknimy. Dzisiaj Rząd PiS nas zawiódł. Nie dotrzymał słowa, że będziemy bezpieczni w ich rękach.

Andrzej Duda:

- Szczepionka, kiedy już rzeczywiście zostanie wynaleziona, powinna najpierw zostać wnikliwie u nas przebada, a następnie, jeżeli zostanie dopuszczona, powinna być dostępna powszechnie przede wszystkim dla seniorów i powinna być dla nich dostępna nieodpłatnie. Natomiast kto będzie chciał skorzystać z tej szczepionki i zaszczepić się, ten to zrobi. To znaczy powinno być to dowolne tak, jak jest przy grypie.

Szymon Hołownia:

- Jeśli szczepionka powstanie, to zapyta o to ludzi, którzy się znają – wirusologów, ministra zdrowia i na pewno decyzja będzie dobra dla zdrowia Polaków.

Warto wiedzieć: Nagły wzrost zakażeń na świecie. Czy to już druga fala epidemii? Ekspert wyjaśnia

Sonda
Powiedz nam:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki