David Lynch ma chorobę płuc. W Polsce to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów
David Lynch, reżyser światowej sławy, niedawno podzielił się smutną wiadomością. Okazuje się, że choruje on na poważną chorobę płuc. O diagnozie powiedział w ostatnim wywiadzie, a później potwierdził informację w poście zamieszczonym na platformie X.
David Lynch jest m.in. współtwórcą "Twin Peaks", czyli hitowego serialu telewizyjnego. Wyreżyserował też kilka kultowych, choć dość surrealistycznych filmów, jak "Blue Velvet" czy "Eraserhead".
David Lynch podzielił się diagnozą. Dopadła go choroba palaczy
Znany reżyser ogłosił niedawno, że ma rozedmę płuc. Do swojej diagnozy odniósł się w niedawnym wywiadzie. Ta wiadomość została później przez niego potwierdzona w poście na platformie X.
Panie i Panowie, tak – mam rozedmę płuc z powodu długotrwałego palenia. [...] Ta przyjemność ma jednak swoją cenę, a w moim przypadku tą ceną okazała się być rozedma płuc. Rzuciłem palenie ponad dwa lata temu
– napisał na swoim profilu.
W rozmowie z magazynem "Sight and Sound" Lynch wyjaśnił, że jego stan nie pozwala mu na razie opuszczać domu. Jak przyznaje, może się przejść wyłącznie na krótki dystans, zanim zacznie brakować mu tlenu.
Powiedział jednak, że nigdy nie planuje przejść na emeryturę, nawet jeśli oznaczałoby zdalne prowadzenie projektów. Reżyser potwierdził, że choroba jest rezultatem jego wieloletniego uzależnienia od nikotyny.
Rozedma płuc – przyczyny, objawy, leczenie
Rozedma płuc jest przewlekłą chorobą obejmującą płuca. Jej istotą jest nieprawidłowe powiększenie pęcherzyków płucnych oraz zmniejszenie się ich ilości. Skutkuje to utratą przez nie elastyczności i pękaniem ścianek. Przez to wypełniają się one nadmiernie powietrzem, co powoduje wzmożone opory w krążeniu płucnym, obciąża serce i może doprowadzić do jego niewydolności.
Najczęstszą przyczyną rozedmy płuc są czynniki środowiskowe, jak palenie papierosów i przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Rozedma może być jednak następstwem przewlekłego zapalenia oskrzeli, rzadziej astmy oskrzelowej.
Powstać może również u osób narażonych na nadmierny wysiłek oddechowy, jak u grających na instrumentach dętych.
Objawem tej choroby jest stopniowo narastająca duszność, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Rozedma rozwija się jednak powoli, a jej pierwsze objawy mogą pozostać niezauważone.
Z biegiem czasu trudności oddechowe pojawiać się będą podczas spoczynku, a do symptomów dołączy kaszel, niezbyt gwałtowny, ale może towarzyszyć mu niewielka wydzielina. Później doświadczymy spadku wagi oraz słabnięcia mięśni.
Leczenie tej choroby polega na oddaleniu lub likwidowaniu czynników powodujących chorobę. Ważne, by chorzy szczepili się na grypę, co może im pomóc uniknąć powikłań. Inhalatory mogą być przepisywane w celu ułatwienia oddychania. Zawierają one leki rozszerzające oskrzela, leki, które rozluźniają i rozszerzają drogi oddechowe, i występują w postaci długo lub krótko działających preparatów.