Darmowe leki dla dzieci i seniorów to mit? Sprawdziłam ten program w praktyce
Od września b.r. obowiązuje program bezpłatnych leków dla dzieci poniżej 18 r.ż. i dla seniorów powyżej 65 r.ż. To rozszerzona wersja programu, który wcześniej obejmował pacjentów 75+. Chociaż idea brzmiała obiecująco, dla wielu osób rzeczywistość okazała się rozczarowująca, bo w aptekach wciąż trzeba płacić. Czy program darmowych leków w ogóle działa? Właśnie się przekonałam.
Bezpłatne leki kontra "paragony grozy" z aptek
Program bezpłatnych leków budzi kontrowersje. Wiele osób sygnalizowało, że mimo iż są w grupie docelowej 65+ albo 18-, to w aptekach zostawiają pokaźne kwoty.
Niejednokrotnie pisaliśmy o „paragonach grozy”, prezentowanych przez emerytów – o czym można przeczytać TUTAJ, a nawet przez Henrykę Krzywonos – o czym pisaliśmy TUTAJ.
A jednak okazuje się, że bezpłatne leki to nie mit! Sama miałam okazję z nich skorzystać.
Darmowe leki dla seniorów i dzieci w praktyce
Moje dziecko choruje przewlekle. Szczęśliwie, choroba – astma oskrzelowa - uległa wyciszeniu, ale w okresie jesienno-zimowym wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego bywa, że zaostrzenie daje o sobie znać. Dlatego teraz, po kilkumiesięcznej przerwie, udaliśmy się do apteki po lek do nebulizacji.
Oczywiście, jak to w aptekach bywa, początkowo pojawiła się wątpliwość, czy jest dostępny lek w odpowiedniej dawce. To dość częsta sytuacja, więc i z tym mam doświadczenie, jak rozcieńczać większe dawki substancji czynnej za pomocą soli fizjologicznej.
Tym razem jednak przypisano lek z najwyższym możliwym stężeniem substancji czynnej, co uniemożliwiałoby skorzystanie z tej metody. Na szczęście odpowiedni lek się znalazł i farmaceutka mi go wręczyła.
Nie wierzyłam własnym uszom, gdy usłyszałam: - To jest za darmo.
W pierwszej chwili pomyślałam: "Ale jak to za darmo, może to jakaś promocja?"
Sekundę później uświadomiłam sobie, że to nie jest promocja, ale efekt programu bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 65 lat oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat. Chciałoby się rzec: It's alive! Czyli jednak program istnieje i działa, a darmowe leki to nie mit!
CZYTAJ TEŻ: Chcesz dostać leki za darmo? O tym musisz pamiętać
Oczywiście, nie wszystkie leki są dostępne za darmo i są wymogi, które trzeba spełnić, żeby skorzystać z programu. Ministerstwo Zdrowia zamieszcza listę bezpłatnych leków oraz podaje wytyczne:
- pacjent nie ukończył 18 lat lub ukończył 65 lat – warunek ten musi spełnić zarówno w dniu wystawienia recepty, jak i jej realizacji (nie jest możliwa bezpłatna realizacja recepty z datą „realizacji od dnia” po ukończeniu 18 lat);
- lek znajduje się w wykazie leków refundowanych
- lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku
- na recepcie w rubryce „kod uprawnień” lekarz wpisze „DZ” – w przypadku pacjentów poniżej 18 roku życia lub „S” w przypadku pacjentów powyżej 65 roku życia;
- pacjent jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej.