Darmowe badania a do tego cenne nagrody. Ministerstwo przedłuża program Profilaktyka 40 Plus
Jeśli jeszcze nie skorzystałeś z programu Profilaktyka 40 Plus, możesz to zrobić nadal - Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się go przedłużyć. Nie tylko będzie się można zbadać za darmo dłużej, niż było to pierwotnie przewidziane, ale też wylosować nagrodę. To nie koniec zmian: wsparcie finansowe otrzymają też gabinety POZ, które będą zachęcały pacjentów do badań diagnostycznych.
Rządowy program Profilaktyka 40 Plus miał zachęcić nas do wykonywania badań, które wiele osób w pandemii zwyczajnie zaniedbało - poza tym jeszcze trudniej niż zwykle było się dostać do lekarza. Okazało się jednak, że Polacy nie są specjalnie zainteresowani taką formą profilaktyki - w ramach programu badania do tej pory wykonało niespełna 600 tys. osób, a gotowość do nich wyraziło 1,1 mln, które wypełniły internetową ankietę.
Jak podsumował w komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski: - Cieszę się z tych 600 tys. osób, które dzięki naszemu programowi mogły poznać stan swojego zdrowia, ale to nadal jest zbyt mało. Minimum tego czego oczekujemy po „Profilaktyce 40 Plus” to 2 mln badań. Jako społeczeństwo musimy nabrać przekonania, że rutynowa diagnostyka jest podstawą naszego życia – życia w zdrowiu. Musimy zacząć o siebie dbać, żeby kolejne epidemie nas już tak nie dotykały jak COVID-19. - powiedział.
Dlatego program, który miał trwać do czerwca 2022 r. zostaje przedłużony o kolejne 6. miesięcy, a jego nowe zasady - które wejdą w życie w lipcu - nieco zmieniają sposób jego funkcjonowania.
Nagrody dla pacjentów, pieniądze dla przychodni
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zachętą dla wypełnienia ankiety i wykonania badań dla pacjentów ma być loteria, która ruszy zaraz po wakacjach. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że wkrótce ogłoszone zostanie postępowanie mające wybrać operatora programu nagród. A co można będzie wygrać? Nagrodami mają być karty sportowe zapewniające dostęp do obiektów sportowych w całym kraju.
Z kolei przychodnie, które pomogą pacjentowi wypełnić ankietę i skierują go na badania, otrzymają gratyfikację w postaci premii finansowej. - Wypracowujemy obecnie finalną formułę tej premii tak, by z jednej strony dać gratyfikację za to, że personel POZ pomoże - szczególnie osobom starszym - wypełnić ankietę, ale chcemy przede wszystkim docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania "Profilaktyki 40 plus" - wyjaśnił prezes NFZ Filip Nowak.
Te badania zrobisz za darmo w ramach profilaktyki
Przypomnijmy: w ramach programu Profilaktyka 40 Plus dostępne są trzy pakiety badań: pakiety dedykowane dla kobiet, dla mężczyzn oraz pakiet wspólny.
Pakiet badań dla kobiet zawiera:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale.
Pakiet badań dla mężczyzn zawiera:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
- ocena miarowości rytmu serca.