Darmowa kolonoskopia bez skierowania tylko do końca kwietnia. Zwróć uwagę na 3 objawy raka
W 2024 roku kolejne 1,9 mln osób dowiedziało się, że ma raka jelita grubego. I choć to tej pory najczęściej chorobę diagnozowano po 50. roku życia, to czynniki środowiskowe zmiana naszego stylu życia sprawia, że coraz częściej tego rodzaju nowotwór wykrywa się u pacjentów 30 i 40 plus. Warto dobrze obserwować organizm, bo może wysyłać trzy ciche sygnały świadczące o raku.

Rak jelita grubego nie odpuszcza, a zgodnie z najnowszymi szacunkami w 2025 roku w Polsce diagnozę usłyszy kolejne niemal 25 tys. osób. Oczywiście każdy z nas może zredukować ryzyko, ponieważ onkolodzy zaznaczają, że ogromny wpływ na występowanie choroby mają czynniki środowiskowe. A zatem przede wszystkim należy rzucić palenie papierosów, znacznie ograniczyć spożycie alkoholu (najlepiej do zera, bo nie ma zdrowej i bezpiecznej dawki), przetworzoną żywność zamienić na warzywa, owoce, ryby, chudy nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Kluczem jest także aktywność fizyczna, minimalna dawka ruchu to 30 minut spaceru.
Rak jelita grubego - objawy poważnej choroby
Z nowotworami mamy ten jeden podstawowy problem, że najczęściej w początkowej fazie nie dają żadnych objawów. A to oznacza, że dajemy mu nieświadome przyzwolenie na to, by się rozwijał i namnażał niebezpieczne, uszkodzone komórki.
Nie inaczej jest z rakiem jelita grubego, ale dokładne obserwowanie samopoczucia może nam pomóc wyprzedzić jego rozwój. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na trzy symptomy, które mogą świadczyć o raku jelita grubego, a mianowicie:
- Stały ból i skurcze brzucha
- Niewyjaśnione zmęczenie
- Krew w stolcu.
Pierwszy sygnał, czyli ból oraz skurcze mogą być spowodowane narastającą niedrożnością jelit spowodowaną obecnością guza. Chory może doświadczać także wzdęć. Jeśli chodzi o utrzymujące się uczucie zmęczenia, to w przypadku raka jelita grubego przyczyną może być anemia. Dochodzi do niej na skutek utraty krwi, która jest wydalana wraz ze stolcem. Chorzy mogą być osłabieni, mieć bladą cerę i czuć zmęczenie, choć nie wykonywali żadnych angażujących fizycznie zadań, czy czynności.
Krew w kale to jeden z objawów raka jelita grubego, który jest wynikiem krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednak po pierwsze nie zawsze symptom ten pojawia się u chorych na raka, a po drugie może świadczyć np. o rozwoju hemoroidów, czy owrzodzeniach. Jeśli jednak zaobserwujemy krew na bieliźnie, czy papierze toaletowym należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego, który wyda skierowanie do gastrologa, a ten zleci kolonoskopię.
Kolonoskopia bez skierowania. Spiesz się i skorzystaj z oferty
Jeżeli chcesz wykonać badania profilaktyczne, to wciąż możesz skorzystać z Programu Profilaktyka 40 Plus. Wówczas nie potrzebujesz skierowania na kolonoskopię. Wystarczy, że za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w zakładce “Profilaktyka” wypełnisz formularz dotyczący stany zdrowia i wyrazisz chęć wzięcia udziału w darmowych badaniach.
Z Programu Profilaktyka 40 Plus można skorzystać jeszcze do końca kwietnia 2025 roku. Poza IKP są inne metody, by zapisać się na darmową kolonoskopię bez skierowania. Wystarczy zapytać w swojej przychodni czy uczestniczy w projekcie, czyli zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Jakie badania wykonuje się w ramach 40 plus?
Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach profilaktyki dla osób po 40. roku życia pacjent może wykonać poszczególne badania z podziałem na płeć. A mianowicie:
Pakiet badań dla kobiet:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań dla mężczyzn:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet badań diagnostycznych wspólny:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie,
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
A zatem już udział w programie 40 plus pozwala nam sprawdzić organizm pod kątem raka jelita grubego, ponieważ w pakiecie jest także badanie kału na krew utajoną. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość wykonania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym na NFZ. A to sprawia, że znika bariera strachu, czy wstydu, bo pacjent śpi w czasie badania.
Oczywiście ostateczną decyzję o podaniu tego rodzaju znieczulenia decyduje lekarz wykonujący badanie wraz z anestezjologiem. Wcześniej pacjent wypełnia formularz, w którym odpowiadając na pytania, wskazuje na obecny stan zdrowia.