Czym umyć okulary żeby nie parowały? SPRAWDZONE sposoby

2020-04-21 8:40

Okulary parujące po założeniu maseczki ochronnej to nie lada problem dla każdego, kto z powodu wady wzroku musi nosić szkła korekcyjne. Czy można sobie z nim jakoś poradzić? Istnieje kilka sposobów, które pomagają względnie skutecznie uporać się z tym problemem - jednym z nich jest odpowiednie czyszczenie okularów. Podpowiadamy więc, czym umyć okulary żeby nie parowały.

Czym umyć okulary żeby nie parowały SPRAWDZONE sposoby
Autor: Getty Images

Okulary zaparowane od maseczki ochronnej to obecnie problem zdecydowanej większości osób, które muszą je nosić z powodu wady wzroku. Wymiana szkieł na soczewki kontaktowe nie jest dobrym wyjściem: okuliści ostrzegają, że śluzówki oczu to jedna z dróg, którymi koronawirus może wniknąć do organizmu - a może dojść do tego na przykład wtedy, kiedy potrzemy oko brudnymi palcami.

Dlatego wielu okulistów radzi pacjentom z wadami wzroku, którzy obecnie noszą soczewki kontaktowe, by na czas epidemii wymienili je na okulary.

By okulary nie parowały ci od razu po założeniu maseczki ochronnej, możesz zmienić maseczkę na taką, która szczelnie przylega do skóry lub na wysokości nosa wyposażona jest w specjalny zaworek, którym odprowadzane jest wydychane powietrze.

Możesz też myć okulary w taki sposób, by nie parowały. Można w tym celu wykorzystać zarówno preparaty dostępne w salonach optycznych, jak i sposoby domowe. Podpowiadamy, czym umyć okulary żeby nie parowały.

Chusteczki hydrofobowe do czyszczenia okularów. Na powierzchni szkieł przetartych taką chusteczką tworzy się cienka warstwa hydrofobowa, czyli odpychająca wilgoć, dzięki czemu okulary przez pewien czas nie parują. Zazwyczaj ten efekt utrzymuje się do momentu kolejnego czyszczenia szkieł.

Uwaga - takie chusteczki należy kupować tylko w salonach optycznych: te dostępne w popularnych sklepach i drogeriach mogą źle działać na powłoki naniesione na szkła w procesie ich produkcji, np. na powłokę antyrefleksyjną.

Nie myj okularów płynem do mycia luster: każdy tego typu środek zawiera alkohol, który może zniszczyć powłokę antyrefleksyjną lub nawet uszkodzić soczewkę.

Płyny do czyszczenia okularów zapobiegające ich zaparowywaniu. Działają na identycznej zasadzie, co chusteczki: również tworzą na szkłach rodzaj powłoki ochronnej. Stosuje się je jednak inaczej: są w formie sprayu, którym równomiernie należy spryskać powierzchnię szkieł - w zależności od rodzaju preparatu albo z obu stron, albo tylko od strony oka.

Następnie trzeba zostawić okulary na kilka minut (w tym czasie tworzy się na nich ochronna powłoka), potem opłukać pod bieżącą wodą nie dotykając palcami szkieł i delikatnie osuszyć.

Podobny efekt - lecz utrzymujący się dużo krócej - może dać przemycie szkieł zwykłym płynem do mycia naczyń. Płyn należy rozcieńczyć, nanieść bezpośrednio na szkła palcem lub gąbką, umyć je i dokładnie spłukać.

Sposobem polecanym w mediach społecznościowych jest mycie szkieł pianą ze zwykłego mydła: po zanurzeniu szkieł w takiej mieszance pianę trzeba strząsnąć i przetrzeć szkła papierowym ręcznikiem. 

Okulary możesz też przetrzeć mydłem w kostce, następnie wypolerować chusteczką higieniczną - jeśli po tym zabiegu pozostaną na nich smugi, wtedy dodatkowo umyć w cieplej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. 

Maseczka ochronna. a okulary - jak ją nosić, by nie parowały.

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki