Czy zaparcia mogą mieć wpływ na ryzyko rozwoju chorób serca? Oto, co odkryło najnowsze badanie
Czynniki ryzyka chorób serca to przede wszystkim palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i otyłość. Jednak najnowsze badanie ukazuje nieoczekiwany związek między zaparciami a zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych incydentów, takich jak zawał, udar mózgu czy niewydolność serca. Czy zaparcia faktycznie mogą być groźne?
Zaparcia to błahy problem?
Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 408 354 uczestników, z których 23 814 miało zaparcia. Wyniki opublikowane w American Journal Of Physiology wskazują, że osoby, które nie wypróżniają się regularnie są narażone na ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia poważnego zdarzenia sercowego w porównaniu z pacjentami, którzy nie mają problemów jelitowych.
Nasze badanie sugeruje, że zaparcia, powszechny, ale często pomijany problem zdrowotny, mogą być znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do chorób układu krążenia - napisała w komunikacie prasowym profesor Francine Marques ze Szkoły Nauk Biologicznych Uniwersytetu Monash w Melbourne.
Zdaniem badaczki wysokie ciśnienie krwi, otyłość i palenie są od dawna uznawane za główne czynniki wpływające na powstawanie chorób serca, jednak nie wyjaśniają one w pełni występowania poważnych zdarzeń sercowych.
Kondycja jelit wpływa na zdrowie serca
Naukowcy odkryli również, że zaparcia zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju chorób serca u osób ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, co sprawia, że ryzyko zdarzeń sercowych jest o 34 proc. wyższe w porównaniu z pacjentami chorymi wyłącznie na nadciśnienie.
Współuatorka badania, dr Leticia Camargo Tavares, doszła do wniosku, że istnieją genetyczne powiązania między zaparciami a różnymi formami poważnych incydentów sercowych.
To odkrycie otwiera nowe możliwości badawcze, które mogą pomóc zrozumieć mechanizmy łączące zdrowie jelit ze zdrowiem serca.
W świetle najnowszych wyników, naukowcy sugerują, że warto skupić się na stanie jelit jako strategii zapobiegania i leczenia chorób serca.
Podkreślili również konieczność przeprowadzenia dalszych badań, aby lepiej zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy oraz mechanizmy leżące u podstaw tych zależności.