Czy witamina A może przywrócić węch ozdrowieńcom? Nowe badanie
Naukowcy z University of East England sprawdzą, czy witamina A w kroplach, aplikowana bezpośrednio do nosa, może przywrócić węch osobom, które wyzdrowiały z Covid-19. Badania potrwają 3 miesiące.
Naukowcy z University of East England na stronie internetowej uczelni przypomnieli, że utrata węchu to częste powikłanie po Covid-19, a wiele osób boryka się z nim przez kilka następnych miesięcy. Na ogół pacjenci odzyskują zdolność odczuwania zapachu, ale u niektórych z nich zaburzenie to utrzymuje się przez dłuższy czas.
Brytyjscy badacze sądzą, że w regeneracji komórek węchowych nosa może pomóc witamina A w kroplach do nosa, na co już wcześniej wskazywały już badania przeprowadzone w Niemczech. Teraz chcą to potwierdzić w ramach projektu Apollo, który potrwa 12 tygodni. Póki co prowadzony jest nabór ochotników, którzy chcieliby wziąć udział w eksperymencie.
Jak przypomina PAP, Covid-19 nie jest jedynym zakażeniem powodującym utratę węchu. Doprowadzają do niej także inne infekcje dróg oddechowych, np. wirusy grypy. Skutkiem jest całkowita utrata węchu lub tylko częściowa, zniekształcająca odczuwanie zapachów. Niektórzy chorzy zgłaszają, że jajka pachną jak spalona guma. Inni narzekają, że odczuwają nieprzyjemne zapachy podczas mycia zębów. Wiele osób traci apetyt, co może pogarszać samopoczucie i rekonwalescencję po chorobie.
„Chcemy sprawdzić czy witamina A w kroplach do nosa potrafi regenerować u chorych po Covid-19 drogi węchowe” – powiedzieli BBC News główni autorzy badania prof. Carl Philpott z University of East England oraz prof. James Paget z University Hospital NHS Trust.
Naukowcy zapowiadają, że u pacjentów analizowany będzie stan opuszki węchowej, w której łączą się nerwy węchowe, i skąd następnie kierowane są do mózgu. Przeprowadzone zostanie także skanowanie mózgu, by sprawdzić aktywność ośrodków odpowiedzialnych za węch.