Czy wirus opryszczki może sprzyjać chorobie Alzheimera? Naukowcy na tropie
Co łączy opryszczkę pospolitą typu 1 (HSV-1) z chorobą Alzheimera? Na to pytanie odkryli odpowiedź naukowcy z University of Pittsburgh. Udało im się znaleźć zaskakujące powiązanie, które pokazuje, że infekcje wirusowe mogą odgrywać rolę w rozwoju tej choroby.
Naukowcy z University of Pittsburgh odkryli zaskakujące powiązanie między chorobą Alzheimera a wirusem opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1). Z ich badania wynika, że infekcje wirusowe mogą odgrywać rolę w rozwoju tego schorzenia.
Naukowcy zwracają uwagę na białko w mózgu. Specjaliści wyjaśniają
Szczególną uwagę naukowcy zwracają na typowe gromadzące się w mózgu białko tau.
Nasze badanie podważa tradycyjny pogląd, że białko tau jest wyłącznie szkodliwe, pokazując, że początkowo może działać jako część obrony immunologicznej mózgu
– mówi dr Or Shemesh, główny autor pracy opublikowanej w piśmie „Cell Reports”.
Nowe dane mogą doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia ukierunkowanych na infekcje oraz odpowiedź immunologiczną mózgu.
Nasze odkrycie podkreśla złożoną interakcję między infekcjami, odpowiedziami immunologicznymi a procesami neurodegeneracyjnymi, oferując nowe spojrzenie i potencjalne cele dla rozwoju nowych terapii
– dodaje specjalista.
On i jego koledzy zidentyfikowali związane z HSV-1 białka obecne w próbkach pobranych z mózgów osób z chorobą Alzheimera. Przy tym większe ilości białek wirusowych współwystępowały przy charakterystycznych zmianach patologicznych powstających w przebiegu choroby.
Infekcja może zmienić poziom białka. Naukowcy chcą kontynuować badania
Dalsze badania prowadzone na miniaturowych modelach ludzkiego mózgu wskazały, że infekcja HSV-1 może zmieniać poziom białka tau i regulować jego funkcję.
Wydaje się, że to mechanizm ochronny zmniejszający śmiertelność ludzkich neuronów po infekcji.
Chociaż dokładne mechanizmy, przez które HSV-1 wpływa na białko tau i przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera, wciąż pozostają nieznane, naukowcy planują zbadać te kwestie w przyszłych eksperymentach.
Ich celem ma być przetestowanie potencjalnych strategii terapeutycznych, które celują w białka wirusowe lub modulują odpowiedź immunologiczną mózgu, a także zbadanie, czy podobne mechanizmy występują w innych chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i stwardnienie zanikowe boczne.
WIrus opryszczki pospolitej jest jednym z najpowszechniejszych wirusów. Zakażonych jest nim ok. 60-95 procent osób dorosłych. W zależności od miejsca, wieku i typu zakażenia mogą występować różne zespoły objawów klinicznych. Zaczynając od łagodnych infekcji miejscowych aż po zagrażające życiu zakażenie, które obejmuje układ nerwowy.