Czy warto zaopatrzyć się w jodek potasu? Głos zabrał sam wiceminister zdrowia

2022-10-25 9:40

Jodek potasu w ostatnich dniach rozpala emocje, a zainteresowanie tym preparatem nadal jest bardzo wysokie. Polacy wykupują go z aptek, jednak eksperci przekonują, że takie zakupy nie mają większego sensu: w razie zagrożenia wszyscy otrzymamy go bezpłatnie. - Jeżeli będzie informacja, że takie skażenie nam grozi, to wtedy należy się udać do punktu magazynowania i otrzymamy tam odpowiednią dawkę – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czy warto zaopatrzyć się w jodek potasu? Głos zabrał sam wiceminister zdrowia
Autor: Getty Images

Jodek potasu, czyli sól potasowa kwasu jodowodorowego to związek chemiczny, który stosuje się w medycynie do różnych celów. Jednym z najbardziej znanych jest jego działanie chroniące tarczycę przed napromieniowaniem w przypadku zagrożenia jądrowego.

Po przyjęciu jodku potasu tarczyca nie wchłania już aktywnego jodu, pochodzącego z chmury radioaktywnego pyłu. To pozwala zapobiec zmianom nowotworowym lub znacząco ograniczyć ich ryzyko.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca

Tabletek wystarczy dla wszystkich

By jodek potasu miał szansę zadziałać, a tarczyca nie wchłonęła aktywnego jodu, tabletki trzeba przyjąć w określonym czasie: od 24 godzin przed kontaktem z radioaktywną chmurą lub do kilku godzin po wystawieniu organizmu na promieniowanie.

Jodek potasu działa najsilniej w ciągu pierwszej godziny po kontakcie z promieniowaniem – w ciągu kolejnych godzin jego skuteczność spada, a przyjęcie jodku po sześciu godzinach od ekspozycji na promieniowanie nie daje już żadnego efektu. To właśnie powód, dla którego większość Polaków woli mieć zapas jodku w domowej apteczce. Jak jednak przekonuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – niepotrzebnie.

Jak powiedział w rozmowie w TVP1: - Jeżeli będzie informacja, że takie skażenie nam grozi, wtedy powinniśmy się udać do punktu, gdzie ten jodek potasu jest magazynowany i otrzymamy tam odpowiednią dawkę. Dodał, że jodku potasu dla nikogo nie zabraknie, gdyż zmagazynowane są odpowiednie jego ilości.

- Nie chcieliśmy, aby jodek potasu trafił bezpośrednio do obywateli i każdy miał go w domu. Niestety, fake newsy pojawiające się w internecie mogłyby spowodować, że niepotrzebnie byśmy przyjmowali tę tabletkę, która naprawdę nie jest substancją obojętną dla naszego organizmu. Tylko jeżeli jest taka potrzeba, to należy ją przyjąć – podkreślił.

Dla niektórych jodek potasu może być groźny

Jodek potasu nie jest obojętny dla organizmu. Jego przyjęcie bez wyraźnej potrzeby może – co podkreślił wiceminister – wyrządzić dość duże szkody, na przykład w przypadku nadczynności tarczycy.

Ponieważ nieuzasadniona suplementacja może skutkować zaburzeniami hormonalnymi, uważać powinny również inne osoby zmagające się z chorobami tarczycy, np. z wolem guzkowym, chorobami nerek, ale też chorzy przyjmujący określone leki, w tym diuretyki oszczędzające potas, gdyż może wówczas dojść do nadmiernego stężenia potasu we krwi. Istotna jest także dawka, która jest inna w przypadku dzieci i inna w przypadku dorosłych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki