Czy warto stać przy biurku? Najnowsze badania wskazują na ryzyko poważnej grupy chorób

2024-10-17 8:11

W ostatnim czasie na rynku coraz częściej można zakupić biurka do pracy na stojąco. Wiele osób decyduje się na taki produkt, chcąc zrekompensować czas spędzany w pozycji siedzącej, który jak wiemy, źle wpływa na zdrowie. Okazuje się jednak, że i długie stanie wcale nie jest do końca tak dobre. Badania naukowe rzucają nowe światło.

Czy warto stać przy biurku? Najnowsze badania wskazują na ryzyko poważnej grupy chorób
Autor: Fot. Getty Images

Z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Sydney wynika, że praca na stojąco nie tylko nie minimalizuje ryzyka chorób układu krążenia, ale także może je potęgować. Obserwacje wskazują, że w dłuższej rezygnacja z krzesła może nasilać choćby występowanie żylaków. Poniżej analizujemy szczegóły.

Sposób na żylaki

Czy biurko stojące jest zdrowe? Niekoniecznie

Na łamach International Journal of Epidemiology opublikowano nowe badania dotyczące tego jak długotrwałe stanie, czyli m.in. praca przy stojącym biurku, wpływa na nasze zdrowie. 

Dr Matthew Ahmadi, główny autor z Wydziału Medycyny i Zdrowia oraz zastępca dyrektora Centrum Badawczego Mackenzie Wearables w Charles Perkins Center wyjaśnił, że zarówno siedzenie jak i stanie przez powyżej 10 godzin przyczynia się do wzrostu ryzyka wystąpienia chorób krążenia. 

Co więcej, osoby te są także narażone na hipotensję ortostatyczną. Na skutek długiego i częstego stania pojawia się niedociśnienie krwi, na skutek czego może dojść do zawrotów głowy, bólu barków i szyi, mroczki przed oczami, czy bóle w klatce piersiowej.

Badacz zaznacza, że wbrew temu co sądziło do tej pory wiele osób, praca przy biurku stojącym wcale nie jest lepszym rozwiązaniem, aniżeli siedzący tryb życia. Zakłada się, że dzięki pozycji stojącej pracownik może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej, udaru, czy niewydolności serca. 

Niestety najnowsze ustalenia dementują te założenia a dr Matthew Ahmadi wskazuje, że zarówno jedna opcja jak i druga wpływ niekorzystnie na układ krążenia oraz dodaje, że w przypadku pracy na stojąco również jesteśmy narażeni na wystąpienie zakrzepicy żył głębokich, czy żylaki.

Praca siedząca i stojąca szkodzi tak samo. Jak rozwiązać problem?

Zamiana pracy siedzącej na stojącą nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych. Niemniej naukowcy wskazują, że także długie siedzenie nie jest dobrym wyborem. Dlatego wskazują, że jeżeli praca wymusza na nas określoną pozycję, to naszym zadaniem jest włączenie ruchu. 

Dla osób, które regularnie siedzą przez długi czas, włączenie dużej ilości przypadkowego ruchu w ciągu dnia i ustrukturyzowanego ćwiczenia może być lepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia

— wyjaśnił profesor Emmanuel Stamatakis, dyrektor Mackenzie Wearables Research Hub.

Specjalista dodaje, aby robić regularne przerwy. Zamiast windy korzystać ze schodów, a kiedy mamy do przekazania jakąś informację to jeśli jest taka możliwość, starajmy się pójść do tej osoby, zamiast dzwonić. 

Utrudnieniem może być praca zdalna, która mocno ogranicza kontakty i skupia się na wykonywaniu określonych działań. W tego rodzaju przypadkach, zamiast zamieniać biurko na stojące lepiej wstać od tego, jakie posiadamy i poruszać się kilka minut. 

Wystarczy 6 minut dziennie! Postaw na ruch

Jeżeli jednak dzień będzie wyjątkowo pracowity i trudno oderwać się od komputera, to należy zadbać o choćby minimalną aktywność po pracy. Dr Ahmadi oraz prof. Stamatakis przeprowadzili badania na podstawie danych zebranych od 83 013 dorosłych, u których w ciągu ośmiu lat wystąpiły incydenty chorób serca i układu krążenia, choć początkowo nie stwierdzono u nich żadnych chorób sercowo-naczyniowych.

Wyniki wykazały, że wystarczy sześć minut intensywnych ćwiczeń, albo 30 minut umiarkowanych każdego dnia, by zredukować ryzyko chorób serca. Co ważne ustalenia te dotyczą również osób, które spędzały w jednej pozycji nawet więcej niż 11 godzin dziennie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki