Czy to COVID-19, czy grypa? Powstał pierwszy polski test różnicujący obie infekcje
Czy to COVID-19, czy grypa? To pytanie zadają sobie nie tylko chorzy, ale również lekarze. Łatwo można będzie to sprawdzić - na rynek wchodzi właśnie pierwszy polski test różnicujący COVID-19 i grypę, który opracowali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk we współpracy z partnerami z firm biotechnologicznych.
Test MediPAN-COVID+Flu różnicujący COVID-19 i grypę opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm biotechnologicznych. Jak czytamy w informacji prasowej, test MediPAN-COVID+Flu w sposób prosty, szybki i wiarygodny pozwala odróżnić, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS‑CoV‑2 czy wirusem grypy.
To pierwszy polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie co test wykrywający wyłącznie COVID-19. Jego stosowanie, jak podkreślają twórcy, będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku, gdyby sezon grypowy nałożył się z trzecią falą pandemii koronawirusa.
Kumulacja zachorowań może powodować ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, natomiast szybka i trafna diagnostyka pomoże w podjęciu adekwatnych metod leczenia.
Objawy COVID-19 i grypy są bardzo podobne, ale ich leczenie wymaga zupełnie innej terapii. Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej.
Jak działa test MediPAN-COVID+Flu? Test genetyczny MediPAN-COVID+Flu pozwala wykrywać dwa specyficzne geny SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B. Zestaw opracowano tak, aby w trakcie jednego zastosowania można było wykryć wirusa SARS‑CoV‑2 i wirusa grypy.
Równocześnie jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta. Można go stosować na tych samych urządzeniach diagnostycznych, co test wykrywający koronawirusa SARS-CoV-2.
ŹRÓDŁO: Materiały prasowe
Polecany artykuł:
Porady eksperta