Czy przed koronawirusem ochroni nas... mleko kobiece?
Holenderscy lekarze wpadli na dość nietypowy pomysł: chcą wykorzystać przeciwciała zawarte w mleku kobiecym do ochrony osób, które jeszcze nie zetknęły się z koronawirusem. Początkowo mleko byłoby dodawane do lodów przeznaczonych dla seniorów z domów opieki.
Od dawna wiadomo, że kobiecy pokarm jest najlepszym sposobem, by wspomóc niedojrzały jeszcze układ odpornościowy dziecka. Zawiera bowiem mnóstwo witamin i mikroelementów, ale też przeciwciał, które powstają po tym, gdy kobieta zetknie się z jakimś wirusem w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przeciwciała te są kluczowe dla noworodka, chronią go bowiem przed infekcją.
Jednak dopiero lekarze ze szpitala dziecięcego Emma Kinderziekenhuis w Amsterdamie wpadli na pomysł, by wykorzystać mleko kobiece w walce z koronawirusem SARS CoV-2. Poddali je dokładnym badaniom i odkryli, że u kobiet, które przeszły COVID-19, przeciwciała utrzymywały się w mleku przez prawie 6 miesięcy i nie ginęły nawet w procesie pasteryzacji.
Jak donosi serwis Algemeen Dagblad, Lekarze zakładają, że w pierwszej kolejności mleko z przeciwciałami powinno być podawane osobom starszym. Najlepszą metodą byłoby dodawane go do lodów. Od początku badań, czyli mniej więcej od sierpnia tego roku, do oddania swego pokarmu zgłosiło się prawie 7,5 tysiąca mam karmiących, a ich liczba stale rośnie.
Czy ta metoda będzie skuteczna w przypadku ludzi dorosłych?
Zdania są podzielone. Polscy lekarze odnoszą się sceptycznie do tych rewelacji. Według nich białko pochodzące z mleka kobiecego zostanie strawione przez nasz żołądek, dlatego jest bardzo mała szansa na to, by przeciwciała dostały się do naszego układu krwionośnego.
Jednak Hans Van Goudoever, dyrektor szpitala Emma Kinderziekenhuis w Amsterdamie, nie traci nadziei na powodzenie, ale zaznacza, że nowy pomysł wymaga jeszcze wielu badań, które potwierdzą jego skuteczność. - Ale już teraz jest wielu chętnych do testów, szczególnym powodzeniem cieszą się lody o smaku gruszkowym - komentuje dyrektor placówki.
Czytaj też:
- Statyny znacząco obniżają ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Zażywają je tysiące Polaków
- Powikłania po COVID-19. Jakie powikłania mają osoby, które wyzdrowiały z COVID-19?
- Syndrom MADE od noszenia maseczki. Czym jest i jak sobie z nim poradzić?