Czy Polacy stosują się do zaleceń epidemiologów? Psychologowie sprawdzili

2020-04-16 23:47

Psychologowie z Uniwersytetu SWPS i Instytutu Psychologii PAN zbadali, w jakim stopniu Polacy stosują się do zaleceń związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i czy ma na to wpływ płeć lub wiek. Zobacz ciekawe wyniki badań.

Czy Polacy stosują się do zaleceń
Autor: Getty Images

Z badania pt. „Jak Polacy stosują się do zaleceń w związku z koronawirusem?” przeprowadzonego w dniach 23-24 marca przez dr Marię Baran (Uniwersytet SWPS), dr Katarzynę Hamer (IP PAN) oraz dr Martę Marchlewską (IP PAN) wynika, że po 10 dniach od wprowadzenia ograniczeń Polacy w wysokim stopniu stosowali się do zaleceń związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Duża większość z nich (czyli 80-87%) stosowała się do zaleceń epidemiologów, takich jak:

  • unikanie zgromadzeń publicznych - 87%,
  • ograniczenie przebywania poza domem - 85%,
  • utrzymywanie dystansu ponad 1 metra w kontaktach z innymi poza domem - 85%,
  • zasłanianie ust podczas kichania i kasłania - 85%,
  • witanie się bez podawania dłoni - 81%,
  • większa dbałość o higienę poza domem (mycie i/ lub odkażanie rąk) - 80%.

Czy Polacy stosują się do zaleceń?
Autor: red

Badaczki sprawdziły też, kto bardziej stosuje się do zaleceń - mężczyźni czy kobiety? Okazuje się, że mężczyźni mniej chętnie rezygnują z witania się przez podanie dłoni (tego zalecenia przestrzega 71% mężczyzn i aż 87% kobiet), a tylko 75% mężczyzn myje lub odkaża ręce poza domem (87% kobiet). 

Witanie się bez podania dłoni
Autor: red
Mycie rąk
Autor: red

Z badania wynika też, że są różnice w podejściu do obostrzeń w zależności od wieku. Otóż młodsi ludzie mniej stosują się do zaleceń niż starsi, poza jednym wyjątkiem – to starsi częściej chodzą do sklepów. Zaledwie 38% badanych Polaków robi zapasy żywieniowe, by niepotrzebnie często nie wychodzić do sklepu.

Badanie „Jak Polacy stosują się do zaleceń w związku z koronawirusem?” zostało zrealizowane na próbie ogólnopolskiej obejmującej 1098 osób. Dobór próby był losowo-kwotowy, a badanie zrealizowano metodą CAWI (wspomaganego komputerowo wywiadu online) na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. Pomiary mają być kontynuowane.

Czytaj też:

Te obostrzenia zostają zmienione >>>

Codziennie doświadczamy strat z powodu pandemii. Jak sobie z tym radzić? >>>

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki