Czy osoby z grupą krwi A są bardziej narażone na COVID-19?
To zaskakujące odkrycie: ryzyko zarażenia koronawirusem Covid-19 jest niższe uosób z grupą krwi O, a wyższe u pacjentów z innymi grupami. Czy rzeczywiście grupa krwi wpływa na ryzyko zakażenia COVID-19?
Naturalne przeciwciała pochodzące z naszej grupy krwi mogą być bronią przeciwko infekcji koronawirusowej! Taką tezę wysunęli chińscy lekarze na podstawie badań, przeprowadzonych na 1800 pacjentach ze szpitali w Wuhan i Shenzen.
Wnioski? Wirus atakował osoby z grupą krwi A częściej więcej niż pacjentów z grupą O (w stosunku odpowiednio 1,20 i 0,67). Prawdopodobnie bardziej narażenie na koronawirusa są też osoby z grupa krwi B, niestety próbki pobrane do badan były zbyt małe, aby wysunąć wnioski. Teraz naukowcy z Europy zastanawiają się czy rzeczywiście tak jest?
Jaką grupę mają Polacy?
U ludzi występują różne grupy krwi: rozróżniamy grupy A, B, AB i O. Oznacza to, że dla każdej z nich wśród czerwonych krwinek występuje charakterystyczna cząsteczka białek.
Najwięcej ludzi na świecie ma grupę krwi O. Np. w Wielkiej Brytanii to 48% populacji zaraz potem jest grupa A występująca u 38 % Brytyjczyków. W Polsce podział rozkłada się trochę inaczej: najwięcej Polaków ma grupę A – to 38 %, grupą 0 występuje u 37 % ludzi.
Chociaż cząsteczki grupujące krew odgrywają jakaś rolę w krwinkach czerwonych, nie do końca rozumiemy ich funkcję.
Brak jednoznacznych wniosków
Mimo badań zaprezentowanych przez Chińczyków, brak jest solidnych dowodów naukowych, który pokazywałyby, że nasza grupa krwi ma bezpośredni związek z zakażeniem COVID-19. Nie wiadomo, czy Chińczycy w badaniu uwzględnili historię chorób współistniejących badanych pacjentów. Liczba nadanych była też zbyt mała, aby ustalić ostateczne wnioski.
Potrzeba więc bardziej szczegółowych badań naukowych, aby ustalić związek między grupami krwi a COVID-19 i prawdopodobnie innymi infekcjami wirusowymi.
W międzyczasie powinniśmy nadal postępować zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia, aby uniknąć tej infekcji i kontrolować jej rozprzestrzenianie się, niezależnie od grupy krwi, którą mają.
Porady eksperta