Czy noszenie maseczki grozi grzybicą? Lekarz wyjaśnia
Nie noś maseczki bo będziesz mieć grzybicę - na takiego rodzaju ostrzeżenia możemy natknąć się, przeglądając posty na Facebooku. Jak jest naprawdę? Czy noszenie maseczki naraża jej użytkownika na grzybicę? O wyjaśnienie poprosiliśmy lekarza.
Przeciwnicy noszenia maseczek ochronnych prześcigają się w wynajdywaniu powodów, dla których lepiej ich nie nosić. Ostatnio media społecznościowe obiegła informacja, że noszenie maseczki grozi grzybicą.
I wzbudziła niepokój: grzybica skóry to bowiem choroba, której nie należy lekceważyć: łatwo się ją zarazić, często przechodzi w stan przewlekły i ma tendencję do tego, by nawracać nawet po wyleczeniu.
Grzybicę skóry łatwo rozpoznać: na skórze pojawia się charakterystyczna, swędząca zmiana, której brzegi są silnie zaczerwienione, złuszczają się i są pokryte krostkami.
Wywołują ją głównie dermatofity z konkretnych rodzajów - za ponad połowę wszystkich zakażeń odpowiadają te z rodzaju Trichophyton, za pozostałe - Microsporum oraz Epidermophyton. Łatwo się nimi zarazić od innych chorych osób lub poprzez kontakt z zarodnikami grzybów, jakie znajdują się na przedmiotach i rzeczach osobistego użytku.
Rozwojowi grzybów sprzyja ciepło, wilgoć, brak światła - a więc dokładnie takie warunki, jakie panują pod maseczką ochronną.
Jednak czy nosząc maseczkę możemy zarazić się grzybicą? Jak wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, internista i lekarz medycyny sportowej z kliniki Medicover, nosząc maseczkę można zarazić się grzybicą tylko wtedy, jeśli tej samej maseczki poza nami używa ktoś, kto choruje na grzybicę. W pewnych przypadkach do zakażenia może dojść również wtedy, gdy maseczkę nosimy zbyt długo i nie przestrzegamy reguł jej noszenia.
Jakie to reguły? Ekspertka wyjaśnia, że maseczki nie można nosić dłużej, niż cztery godziny bez przerwy. Należy ją zmienić od razu, gdy zrobi się wilgotna. Maseczkę jednorazową trzeba wyrzucić, wielorazową zaś wyprać lub zdezynfekować, na przykład odkażając w piekarniku w wysokiej temperaturze lub stosując inny sposób zalecony przez producenta. W ten sposób unieszkodliwimy nie tylko wirusy, ale również inne patogeny, w tym zarodniki grzybów.
Polecamy także:
- Większość z nas już przeszła koronawirusa? Nowe dane
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Ginekolog online? Zobacz, na czym polega wizyta
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Koronawirusem zarażamy się w trakcie rozmowy? Nowe badania
- Jak bezpiecznie mierzyć ubrania w przymierzalniach?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?
- Zobacz, jakie korzyści dadzą ci 4 sekundy treningu
Porady eksperta