Czy na kwarantannie przysługuje zasiłek?
W miarę jak liczba osób odbywających przymusową kwarantannę rośnie, wiele osób zastanawia się, co z pracą. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na pomoc rządu w postaci zasiłku, a może powinniśmy wziąć przymusowy urlop? A co, gdy na kwarantannę zostanie skierowane nasze dziecko, którym musimy się zaopiekować?
Według ostatnich szacunków Ministerstwa Zdrowia w ostatnich dniach na kwarantannie przebywało ponad 250 tysięcy osób. Wszystkie te osoby straciły możliwość zarobkowania. Nic zatem dziwnego, że każdy z nas zastanawia się, co będzie, jeśli takie coś spotka właśnie mnie. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na jakąś formę pomocy od rządu?
Okazuje się, że tak. Niezbędne jest jednak otrzymanie oficjalnej decyzji o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji od powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego.
Kto może liczyć na zasiłek?
- osoby poddane kwarantannie
- osoby poddane izolacji z uwagi na zakażenie koronawirusem
- rodzice dzieci, które wysłano na kwarantannę lub izolację
- współlokatorzy osób, które otrzymały decyzję o kwarantannie lub izolacji
W pierwszych dwóch przypadkach osoba przebywająca na kwarantannie lub poddana izolacji otrzymuje od rządu zasiłek chorobowy, natomiast rodzice dzieci chorych na COVID-19 lub poddanych przymusowej kwarantannie otrzymają zasiłek opiekuńczy.
Co zrobić, by otrzymać zasiłek?
Zasiłki chorobowe oraz opiekuńcze wypłaca płatnik składek, czyli w zależności od sytuacji pracodawca, zleceniodawca lub ZUS. Dzięki ostatnio wprowadzonym zmianom w przepisach osoby przebywające na kwarantannie oraz objęte izolacją domową nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu osobiście, ZUS będzie te informacje pozyskiwał samodzielnie, a następnie udostępniał je płatnikom składek, czyli pracodawcy.
Czytaj też:
- Kwarantanna domowa z powodu koronawirusa: zasady
- Izolacja domowa przy COVID-19: zasady
- Dobrowolna kwarantanna - na czym polega?