Czy koce obciążeniowe to dobry prezent? Zwróć uwagę nie tylko na cenę

2024-12-11 14:59

Nadchodzące święta to także okres poszukiwania prezentów. Niektórzy są zwolennikami rozwiązań, które przynoszą korzyści na dłużej. Stąd jednym z pomysłów może myć koc obciążeniowy. Choć to dość znany produkt, to jednak wiele osób nie do końca rozumie, na czym polega cały fenomen i czy to faktycznie działa.

Czy koce obciążeniowe to dobry prezent? Zwróć uwagę nie tylko na cenę
Autor: Fot. Getty Images

Na co pomaga koc obciążeniowy?

Zarówno kołdra obciążeniowa jak i koc obciążeniowy określane również jako sensoryczne działają na tej samej zasadzie. Za sprawą specjalnego wypełnienia są cięższe. Choć nie ma wielu badań naukowych uzasadniających działanie tego rodzaju produktów, to niektórzy uważają, że koce sensoryczne za sprawą odpowiednio rozłożonego ciężaru są w stanie pobudzać receptory czucia głębokiego.

Dr Neal Walia, ekspertka medycyny snu w UCLA Health uważa, że otulenie takim kocem może wpłynąć na reakcję walki i ucieczki w mózgu. Dzięki temu taka osoba może poczuć się bezpieczniej. Dodatkowe obciążenie może także przyczyniać się do wyzwalania oksytocyny. Tego rodzaju hormon wydziela się na skutek przytulania, a to redukuje uczucie niepokoju.

Jak dobrać koc obciążeniowy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że koce obciążeniowe nie są uniwersalne dla każdego. Wybierając taki produkt na prezent, należy przede wszystkim znać wagę osoby, która będzie z niego korzystać.

Eksperci zalecają, aby w przypadku dorosłych koc ważył do 10% masy ciała danej osoby. Przykładowo jeżeli ktoś waży 60 kg, to ciężar produktu nie może przekraczać 6 kilogramów.

Kto nie powinien spać pod kołdrą obciążeniową?

Zarówno koca obciążeniowego jak i kołdry sensorycznej nie zaleca się niemowlętom oraz dzieciom, ponieważ istnieje ryzyko uduszenia. Pomysł zakupu koca powinien być omówiony z lekarzem jeżeli dana osoba boryka się z takimi schorzeniami jak:

Czy koc obciążeniowy jest zdrowy?

Ze względu na brak wystarczających danych naukowych na temat używania koców obciążeniowych nie można jednoznacznie potwierdzić ich wartości prozdrowotnej. Niemniej istnieją pewne informacje, z których wynika, że koce obciążeniowe mogą być przydatne w celu zredukowania przewlekłego bólu i poczucia lęku. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych i rozstrzygających danych na ten temat.

Natomiast w kontekście poprawy jakości snu wykonano badanie z udziałem 120 dorosłych osób, które borykały się z bezsennością. Wyniki wykazały, że stosowanie koca obciążeniowego przyczyniło się do poprawy jakości snu w porównaniu do zwyczajnych koców.

Ceny koców obciążeniowych można kupić w granicach od 150 do nawet 400 złotych. A zatem podsumowując, podczas szukania prezentu należy kierować się nie tylko kolorem koca i jego ceną, ale również jego wagą.

Podsumowując, choć nie ma wystarczających danych na temat skuteczności koców obciążeniowych, to w przypadku barku przeciwwskazań można rozważyć zakup w ramach świątecznego prezentu i samodzielnie przekonać się, czy ma to sens.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki