Czy kleszcze przenoszą koronawirusa? Odpowiedź nie jest taka oczywista
Pytanie o to, czy kleszcze przenoszą koronawirusa, jeszcze przed chwilą wydawało się nie na miejscu. Ale skoro możemy już wychodzić do parku i spacerować po lesie, wraca z nową siłą. Do tej pory baliśmy się przede wszystkim boreliozy i zapalenia mózgu, które kleszcze przenoszą od lat. Teraz na horyzoncie pojawił się nowy problem.
Odpowiedź na pytanie, czy kleszcze roznoszą koronawirusa wcale nie jest taka oczywista. Naukowcy na razie nie dysponują żadnymi badaniami.
- W tej chwili uważamy, że nie. Oczywiście nikt nie badał kleszczy pod względem tego, czy przenoszą koronawirusa, ponieważ jest to zupełnie nowa choroba, ale możemy odnieść się do tego, że podobnych do niego koronawirusów np. SARS, nie przenoszą - powiedziała dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która była gościem w studiu Dzień Dobry TVN.
Podobnego zdania są eksperci CDC - amerykańskich Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, którzy również uważają, że w tej chwili nie ma żadnych danych sugerujących, że kleszcze mogłyby przenosić koronawirusa SARS-CoV-2 oraz inne koronawirusy.
Ale nawet jeśli kleszcz nie zarazi nas koronawirusem, to przenosi wiele innych groźnych chorób. Są to m. in.:
- kleszczowe zapalenie mózgu
- borelioza (choroba z Lyme)
- babeszjoza
- gorączka Q
- anaplazmoza
- bartoneloza
- tularemia
- tibola
Sprawdź:
Jak obronić się przed kleszczem?