Czy już jesteś w zasięgu sieci 5G? Możesz to sprawdzić na interaktywnej mapie
Od 11 maja w Polsce działa pierwsza komercyjna sieć 5G - jej operator, sieć Plus, udostępnił mapę, dzięki której każdy chętny może sprawdzić, czy znajduje się w jej zasięgu.
Technologia 5G to nowy standard przesyłania danych: sieć 5G przesyła informacje na innych częstotliwościach, niż dotychczas stosowane 2G, 3G i 4G/LTE - użytkownikom daje to znacznie szybszy dostęp do internetu.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, jest niezbędna, gdyż z internetem łączy się coraz więcej urządzeń, których obecnie działające sieci nie są w stanie odpowiednio obsługiwać. Technologia 5G pozwoli jej użytkownikom m.in. na bardzo szybkie pobieranie plików z internetu, oglądanie filmów i programów w bardzo wysokich rozdzielczościach (nawet 8K) bez utraty jakości, czy też korzystanie z technologii cloud gaming, która umożliwia granie w gry bez konieczności pobierania ich na komputer czy konsolę.
W Polsce jak dotąd komercyjną sieć 5G uruchomił tylko jeden operator - sieć Plus. Na razie 100 stacji bazowych pracuje w 7 miastach - Warszawie, Katowicach, Gdański, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. W zasięgu stacji bazowych znajduje się 900 tys. osób.
Zakres sieci jest póki co ograniczony - to, czy jesteś w jej zasięgu możesz sprawdzić na interaktywnej mapie, która znajduje się na stronie internetowej firmy POD TYM LINKIEM.
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie sieci Plus: "Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. Dzięki temu z sieci 5G w Plusie będą mogły korzystać ponad 3 mln osób. Do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku
Czy sieć 5G zagraża zdrowiu? Wprowadzenie nowego standardu przesyłania danych wzbudza wiele obaw i kontrowersji u przeciwników technologii 5G, którzy obawiają się tego, że stacje bazowe będą emitować silne promieniowanie elektromagnetyczne, które bardzo źle wpłynie na ludzkie zdrowie.
Czytaj także: Dlaczego to nieprawda, że technologia 5G wywołała koronawirusa?
Jak dotąd jednak nie potwierdziły tego żadne badania naukowe. Jak czytamy w przewodniku po technologii 5G opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, Instytut Łączności i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (do pobrania TU):
"Technologia 5G, podobnie jak poprzednie generacje łączności komórkowej, wykorzystuje fale elektromagnetyczne. Ich wpływ na człowieka i otoczenie został gruntownie przebadany i jest cały czas monitorowany.
O ile sieci 5G będą miały rewolucyjne parametry, o tyle opierają się na tych samych falach radiowych, podobnie jak 3G, 4G/LTE, a także Wi-Fi czy Bluetooth. Innowacyjność 5G polega przede wszystkim na wprowadzeniu nowego zarządzania siecią.
Natomiast z punktu widzenia fizyki i biologii oddziaływanie na człowieka nie różni się od oddziaływania nań innych urządzeń wykorzystujących fale radiowe. Niektóre z nich – tak jak choćby telefony komórkowe – są z nami od przeszło dwudziestu lat, inne – jak radio – od wielu pokoleń. Do dziś żadne przekonujące i wiarygodne badania naukowe nie wykazały, że nam szkodzą. "
Polecamy także:
- Większość z nas już przeszła koronawirusa? Nowe dane
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Te klamki niszczą koronawirusa. Jak to możliwe?
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Co grozi za brak maseczki?
- Jak bezpiecznie mierzyć ubrania w przymierzalniach?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?
- W Polce jest mniej udarów mózgu - ale to nie oznacza nic dobrego