Czy ibuprofen może pogarszać stan zarażonych koronawirusem?
Nie ma twardych dowodów na to, że ibuprofen lub leki na cukrzycę czy nadciśnienie pogarszają stan chorych na COVID-19. Jednak naukowcy snują domysły, że pacjenci, którzy są leczeni inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACEI) lub blokerami receptora angiotensyny II (ARB, sartany) mogą być bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby.
Koronawirusy łączą się z ludzkimi komórkami, mówiąc w dużym uproszczeniu, przez enzym ACE2 (domenę enzymu konwertujący angiotensynę typu 2). Enzym ten znajduje się na powierzchni komórek nabłonkowych płuc, jelit, nerek, i naczyń krwionośnych. SARS-CoV-2 nie jest pod tym względem wyjątkiem.
Na łamach "The Lancet" naukowcy (Lei Fang, George Karakiulakis, Michael Roth) opublikowali artykuł, w którym przedstawili wyniki badań z trzech grup pacjentów chorych na COVID-19.
1. Badanie pierwsze objęło 52 pacjentów hospitalizowanych na OIOM-ach z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Z 52 pacjentów przeżyło 20. Wśród zmarłych znalazły się osoby ze schorzeniami współwystępującymi, czyli cukrzycą i chorobami naczyniowo-mózgowymi (po 22%).
2. W drugim badaniu obserwowano 1099 pacjentów, ale tylko 173 z nich przechodziło zakażenie ciężko. W tej grupie na nadciśnienie tętnicze chorowało 23,7%, na cukrzycę 16,2%, a na chorobę wieńcową serca 5,8%, zaś na choroby naczyń mózgowych 2,3%.
3. Z klei w trzecim badaniu wzięło udział 140 pacjentów, z których 30% chorych miało nadciśnienie, a 12% miało cukrzycę.
Wyniki badań skłoniły naukowców do wysnucia hipotezy, że leczenie cukrzycy i nadciśnienia za pomocą ACEI lub ARB zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego i śmiertelnego COVID-19.
Warto wiedzieć: Leki i produkty, które warto mieć w domu - przygotuj się na koronawirusa
Należy tu od razu dodać, że autorzy publikacji nie mieli wiedzy o tym, jakie leki przyjmowali pacjenci z ciężką postacią COVID-19.
Francuski minister zdrowia Olivier Veran odradził stosowanie ibuprofenu przy leczeniu zakażenia koronawirusem. Jednak lek ten nie był przedmiotem publikacji naukowców w "The Lancet". Minister zainteresował się nim ze względu na ogólną dostępność i częste korzystanie z ibuprofenu przez pacjentów.
Ibuprofen był jedynie wspomniany jako lek mogący mieć wpływ na aktywność enzymu ACE2. Dlaczego wpływ na enzym jest ważny?
Ekspresja ACE2 jest znacznie zwiększona u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub typu 2, którzy są leczeni inhibitorami ACE (ACEI) lub blokerami receptora angiotensyny II (ARB). Również osoby z nadciśnieniem tętniczym są leczone ACEI lub ARB.
A, jak przypominamy, wirus SARS-CoV-2 wiążę się z ludzkimi komórkami przez zewnątrzkomórkową domenę enzymu ACE2, obecną na powierzchni komórek nabłonkowych.
Dowodów na wpływ leków na przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa nie ma. Kardiolodzy (Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) skomentowali natomiast doniesienia o tym, że niektórzy pacjenci zdecydowali się na odstawienie leków. Nie powinno się odstawiać leków przyjmowanych stale bez porozumienia z lekarzem.
Czytaj więcej