Czy grozi ci choroba wieńcowa? Już niedługo sprawdzisz to w aplikacji
MyGeneRank to innowacyjna aplikacja opracowana i stworzona przez naukowców ze Scripps Research Translational Institute. Nowa appka ocenia genetyczne ryzyko wystąpienia chorób serca, na przykład choroby wieńcowej.
Choroba wieńcowa już cię nie zaskoczy?
Choroba wieńcowa jest najczystszą przyczyną zgonów na całym świecie, mimo że właściwe leki i odpowiedni tryb życia pozwalają w miarę normalnie z nią żyć. Niestety u wielu pacjentów nie zostaje ona zdiagnozowana lub dzieje się to zbyt późno.
Amerykańskie badania pokazuję, ze niemal 20 mln obywateli USA cierpi z powodu choroby wieńcowej, ale tylko jedna trzecia z nich przyjmuje leki. Tymczasem zespół wieńcowy jest często chorobą dziedziczną, więc punktacja ryzyka genetycznego może odgrywać ważną rolę w identyfikacji pacjentów, którzy odnieśliby największe korzyści z leków hipolipemizujących.
Aplikacja MyGeneRank
Aplikację można zainstalować na urządzeniach z systemem Android i macOS/OSX. Oprogramowanie zawiera ankiety dotyczące zdrowia i uwarunkowań genetycznych, które należy skrupulatnie wypełnić. Zawarte w ankietach informacje porównuje z zawartymi w bazach danymi i w ten sposób ocenia ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o podłożu genetycznym. W przypadku dużego zagrożenia, kieruje też użytkownika do odpowiedniego specjalisty oraz proponuje porady na temat zmiany stylu życia, która może zmniejszyć negatywne skutki choroby.
Czy to działa?
Aplikacja jest prezentowana jako narzędzie badawcze. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy uzyskany w aplikacji wynik wpływa na zachowania badanych użytkowników oraz czy rozpoczęli oni leczenie. W badaniach opublikowanych w npj Digital Medicine* przyjrzano się wynikom 721 wczesnych użytkowników. Każdemu uczestnikowi badania zaoferowano wstępne dane dotyczące ryzyka genetycznego, a rok później poddano go obserwacji, aby śledzić kolejne reakcje na informacje i wskazówki uzyskane w aplikacji.
Badanie wykazało, że użytkownicy aplikacji, którzy otrzymali wysokie wyniki genetycznego ryzyka choroby wieńcowej, byli dwukrotnie bardziej skłonni do rozpoczęcia leczenia statynami lub wprowadzenia innych terapii obniżających poziom cholesterolu w ciągu 12 miesięcy obserwacji w porównaniu z tymi, którzy otrzymali wyniki niskiego ryzyka. Dane uzupełniające wskazały również, że informacje o ocenie ryzyka genetycznego były postrzegane przez użytkowników jako „zrozumiałe, wykonalne i nie wywołujące lęku o zdrowie”.
Badania w toku
Projekt badawczy jest w toku, a zespół chce ocenić skuteczność aplikacji przy większej liczbie pacjentów. Dalsze prace będą również śledzić określone wyniki sercowo-naczyniowe, takie jak zawały serca, aby lepiej zrozumieć wartość oferowania użytkownikom oceny genetycznego ryzyka zespołu wieńcowego.