Czy cierpisz na kofeinizm? Oto objawy, które mogą na to wskazywać
Kofeinizm - czyli inaczej uzależnienie od kofeiny - często jest bagatelizowany, tymczasem jego objawy mogą nie tylko mocno utrudniać życie, ale również naśladować symptomy różnych chorób, w tym takich, jak depresja czy nerwica lękowa. Warto zatem wiedzieć, jak je rozpoznać.
Kofeina uzależnia w bardzo podobny sposób, co czekolada, papierosy, czy inne używki. Osoby uzależnione od tej substancji odruchowo sięgają po kolejną w ciągu dnia filiżankę kawy, gazowany napój czy energetyk bądź nawet tabletki z kofeiną. I często nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu - dopóki nie zaczną się pojawiać określone symptomy. Niestety, odzwyczajenie od kofeiny wcale nie jest proste.
Objawy uzależnienia od kofeiny
Uzależnienie od kofeiny może dawać objawy zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Osoby, które nie potrafią się obyć bez produktów zawierających tę substancję:
- piją kawę lub inne napoje zawierające kofeinę mimo przeciwwskazań lekarskich (np. przy stwierdzonej kamicy nerkowej)
- sięgają po produkty z kofeiną bez specjalnej potrzeby i ochoty
- źle się czują bez stałych dostaw kofeiny
- odczuwają niepokój, lęk lub apatię czy przewlekłe zmęczenie (objawy te ustępują z chwilą przyjęcia kofeiny)
- kupują produkty z kofeiną kosztem innych produktów spożywczych
- po spożyciu kawy odczuwają coraz mniejsze efekty jej działania pobudzającego
- nie chcą lub nie mogą zrezygnować z tych produktów.
Powyższym objawom mogą towarzyszyć inne, wynikające bezpośrednio z nadużywania kofeiny. Należą do nich:
- problemy żołądkowo-jelitowe
- zwiększona częstość i ilość wydalanego moczu
- drżenie mięśni
- trudności w zasypianiu i przewlekła bezsenność
- osłabienie uwagi i koncentracji
- zawroty głowy
- problemy z pamięcią
- przyspieszony oddech
- niekiedy również szybsze bicie serca.
Jak rozpoznać kofeinizm i jak go leczyć?
O uzależnieniu od kofeiny można mówić wówczas, gdy ilość kofeiny spożywanej w ciągu dnia wraz z płynami przekracza 750 mg. "Kofeinistą" jest ktoś, kto spożywa dziennie ponad 20 puszek coca-coli (która zawiera ok. 35 mg kofeiny), trzy szklanki mocnej, parzonej kawy (250 ml takiego napoju dostarcza ok. 200 mg kofeiny) lub sześć-siedem szklanek kawy rozpuszczalnej (ok. 100 mg. kofeiny w 250 ml) albo równoważną ilość kofeiny zawartą w innych produktach - czekoladzie, kakao, tabletkach z kofeiną.
Dobrą wiadomością dla wszystkich uzależnionych jest fakt, że następstwa uzależnienia od kofeiny mijają wkrótce po jej odstawieniu (zwykle czas odwyku od kofeiny trwa około dwóch tygodni), zaś jej nadużywanie nie wywołuje - w przeciwieństwie do innych uzależniających substancji - zmian w narządach wewnętrznych.
W dodatku przy pewnej dozie samozaparcia można się od niej odzwyczaić samodzielnie, stopniowo odstawiając produkty będące jej źródłem. Jeśli jest to kawa, wystarczy kawę parzoną zmienić na rozpuszczalną (zmniejszając w ten sposób ilość dziennej dawki kofeiny), a na dalszym etapie - na bezkofeinową.
W skrajnych przypadkach uzależnień, kiedy odstawienie kofeiny powoduje silny stan lękowy i inne objawy wynikające z odstawienia, np. omamy i halucynacje, warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry zajmującego się leczeniem uzależnień.