Czy będą masowe szczepienia na tężec? Rzecznik GIS wyjaśnia

2024-09-22 11:27

Tężec to ciężka choroba układu nerwowego, wywoływana przez bakterie z rodzaju Clostridium. Obecnie na zakażenie narażone są również osoby usuwające skutki powodzi, ponieważ można się nią zarazić w przypadku skaleczenia i kontaktu rany z wodą, błotem czy brudem. W takiej sytuacji najważniejsze jest, by zapobiec rozwojowi tężca. Kiedy powinno się szczepić na tężec i czy powodzianie będą masowo szczepieni?

Czy będą masowe szczepienia na tężec? Rzecznik GIS wyjaśnia
Autor: Getty Images W przypadku zranienia i zanieczyszczenia rany bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciwtężcowa

Szczepienie na tężec po powodzi 2024

Tężec to choroba układu nerwowego spowodowana działaniem toksyny tężcowej (neurotoksyny) wytwarzanej przez laseczki tężca (z łac. Clostridium tetani). Bakterie występują powszechnie w glebie, kurzu, wodzie oraz przewodzie pokarmowym zwierząt.

Wrotami zakażenia mogą być uszkodzenia ciała związane z przerwaniem ciągłości tkanek, w tym również drobne, prawie niewidoczne skaleczenia. Każde zranienie niesie ryzyko zakażenia bakteriami tężca, zwłaszcza gdy rana zostanie zanieczyszczona brudem, ziemią lub odchodami.

Jak wyjaśnił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marek Waszczewski: "Nie ma planów przeprowadzenia masowej akcji szczepień. Natomiast każda osoba, która zraniła się czy skaleczyła podczas usuwania skutków powodzi, a rana została zanieczyszczona, w zależności od sytuacji i oceny lekarza, jest poddawana profilaktyce przeciwtężcowej” – powiedział PAP rzecznik GIS.

Z kolei wirusolog, prof. Włodzimierz Gut zaznaczył, że rozsądne osoby, biorące udział w sprzątaniu po powodzi, zaszczepią się ze względu na ryzyko zanieczyszczenia ran.

Pogad@ne. Zbudowane. Wydanie specjalne: Dom po powodzi

Powódź 2024. Kiedy powinno się szczepić na tężec?

Prof. Włodzimierz Gut powiedział PAP, że osoby przebywające na obszarach dotkniętych przez powódź, powinny sobie zdawać sprawę z ryzyka. "Woda wymieszała wszystko, m.in. nawóz koński, którego tężec jest naturalnym składnikiem. Osoby sprzątające po powodzi będą się ranić" - podkreślił. Zaznaczył, że jeśli osoby te są rozsądne, zaszczepią się. "Tężca nikomu nie życzę. Zanieczyszczenie ran jest naprawdę groźne" - dodał.

Podkreślił, że w sytuacjach podobnych do obecnej powodzi, wzrost zakażeń na tężec zawsze się zdarzał.

Według prof. Guta zasoby szczepionek przeciwko tężcowi nie powinny stanowić problemu. Większym wyzwaniem może być logistyka i brak chętnych do zaszczepienia się.

W związku z powodzią obowiązuje nowe zarządzenie NFZ, na podstawie którego pacjenci mogą korzystać z dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko tego, do którego są zapisani. NFZ refunduje te świadczenia. Pacjenci w przypadku poważnej rany powinni zgłosić się na SOR.

Pacjenci mogą otrzymać informację dzwoniąc na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590.

Gdzie można dostać zastrzyk przeciw tężcowi? Szczepionki przeciw tężcowi na SOR i w POZ

Jak zapewnił wojewoda śląski Marek Wójcik podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, które odbyło się 19 września, „szczepionki przeciw tężcowi są bezpłatnie dostępne w szpitalnych oddziałach ratunkowych i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej”.

"To są bezpłatne szczepionki poekspozycyjne dla osób, które zraniłyby się na przykład w trakcie sprzątania swoich posesji" - wyjaśnił wojewoda śląski. Dodał, że "w miarę potrzeb szczepionki te będą również w dyspozycji powiatowych inspektorów po to, żeby uzupełnić zapasy w POZ-ach".

Akcją koordynacji szczepień na terenach objętych powodzią zajmuje się Główny Inspektorat Sanitarny.

Źródło: PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki