Czerwone światło poprawia wzrok? Ważne godziny ekspozycji

2021-11-29 9:29

- Poranna ekspozycja na ciemnoczerwone światło może poprawić pogarszający się wzrok – do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy analizowali wpływ światła na mitochondria komórkowe. Wyniki analiz zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

kobieta w okularach usiłująca zobaczyć coś na ekranie laptopa
Autor: Getty Images

W analizach wzięło udział 20 zdrowych uczestników obu płci w wieku od 34 do 70 lat. Każdy z nich przed rozpoczęciem badań musiał wypełnić ogólny kwestionariusz zdrowia oczu. Naukowcy przeprowadzili serie eksperymentów z wykorzystaniem specjalnych urządzeń świetlnych, emitujących czerwone światło.

Jeden eksperyment dotyczył ekspozycji na działanie czerwonego światła (670 nanometrów) przez trzy minuty między godziną 8:00 a 9:00 rano. Eksperci doszli do wniosku, że pojedyncze ekspozycje na czerwone światło mają zdolność poprawy funkcji czopków, czyli światłoczułych receptorów siatkówki oka u starszych osobników do poziomu spotykanego u znacznie młodszych osób.

Efekty mogą utrzymywać się nawet do tygodnia, ale tylko, gdy ekspozycja dotyczyła godzin porannych.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

Wzrok poprawił się u 17 proc., a u niektórych ochotników poprawa wyniosła aż 20 proc. Jak podkreślają naukowcy, związek pomiędzy działaniem czerwonego światła o dużej długości fali a poprawą widzenia jest zgodny z wcześniejszymi obserwacjami przeprowadzonymi na zwierzętach. Wtedy badania na owadach wykazały, że mitochondria mają zmienne wzorce pracy i nie reagują w ten sam sposób na czerwone światło w różnych godzinach w ciągu dnia.

Kluczowe znaczenie czasu ekspozycji potwierdziły testy kontrolne przeprowadzone na sześciu uczestnikach, którzy codziennie między 12:00 a 13:00 stosowali leczenie czerwonym światłem. Analizy wykazały, że nie wystąpiła żadna zmiana widzenia, co potwierdza, że mitochondria nie reagują tak samo na ciemnoczerwone światło w późniejszych godzinach.

Autorzy badań podkreślają, że choć pozytywne skutki ekspozycji na ciemnoczerwone światło są oczywiste, skala poprawy może się znacznie różnić w przypadku osób w podobnym wieku, dlatego wskazują na konieczność ostrożnego interpretowania danych. Według nich możliwe jest istnienie innych zmiennych między osobami, które wpływają na stopień poprawy widzenia, ale wymagają dalszych badań.

Sonda
Czy dobrze widzisz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki