Czego Polacy najbardziej boją się podczas pandemii? Zobacz wyniki badań
Czego Polacy obawiają się najbardziej? Czego boją się starsi, a czego młodsi obywatele? Lęki Polaków w dobie pandemii zbadali psychologowie z Uniwersytetu SWPS i Instytutu Psychologii PAN. Zobacz rezultaty badań.
Z badania pt. „Czego boją się Polacy w związku z koronawirusem?” przeprowadzonego w dniach 23-24 marca przez dr Marię Baran (Uniwersytet SWPS), dr Katarzynę Hamer (IP PAN) oraz dr Martę Marchlewską (IP PAN) wynika, że poziom obaw związanych z koronawirusem jest w naszym kraju bardzo wysoki.
Wyniki pokazują również, że 26% z nas czuje, że czasami ich stan zdenerwowania tą sytuacją jest bliski paniki.
Z badania wynika, że Polacy martwią się o innych bardziej niż o siebie, gdyż najbardziej obawiają się, że zachoruje im ktoś bliski (72%). Czują też strach przed kryzysem finansowym i załamaniem rynku (71%) oraz tym, że inni ludzie nie będą stosować się do zaleceń i w konsekwencji wirus będzie rozprzestrzeniał się zbyt szybko (75%). Polacy boją się również przepełnionych szpitali i niewydolnej służby zdrowia (73%). Co ciekawe, własnej choroby obawia się zaledwie 59% Polaków, podobnie zmiany dotychczasowego trybu życia. Najmniej obawiamy się pustych półek sklepowych (37%).
Badaczki sprawdziły też, czy jest różnica w lękach między starszymi a młodszymi Polakami. Otóż starsi bardziej niż młodsi boją się paniki i nieracjonalnych zachowań innych ludzi, kryzysu finansowego oraz tego, że szpitale będą przepełnione, a system zdrowia – niewydolny. Najstarsi Polacy (55 lat i powyżej) najbardziej ze wszystkich grup wiekowych boją się też, że zachoruje im ktoś bliski (78%). Z kolei młodzi (18-24 lata) najmniej ze wszystkich grup wiekowych boją się zakażenia koronawirusem (poniżej 42%).
Badanie „Czego boją się Polacy w związku z koronawirusem?” zostało zrealizowane na próbie ogólnopolskiej obejmującej 1098 osób. Dobór próby był losowo-kwotowy, a badanie zrealizowano metodą CAWI (wspomaganego komputerowo wywiadu online) na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. Pomiary mają być kontynuowane.
Czytaj też:
Porady eksperta