COVID-19 – nowa zakaźna choroba wieku dziecięcego? Prognoza naukowców
Czy w przyszłości COVID-19 stanie się powszechną chorobą, dotykającą głównie dzieci? Tak sugerują nowe badania – ich autorzy przewidują, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 już wkrótce będzie tak powszechna, jak zwykłe przeziębienie, a chorować będą na nią przede wszystkim najmłodsi.
Obecnie COVID-19 uznawany jest przede wszystkim za chorobę osób dorosłych – dzieci z reguły przechodzą ją bowiem dużo łagodniej, a często wręcz bezobjawowo.
Nowe badania, których wyniki opublikowano w piśmie Science Advances sugerują jednak, że wkrótce wirus SARS-CoV-2 jako wirus endemiczny stanie się chorobą powszechną i będzie atakował głównie dzieci, które jeszcze nie zostały zaszczepione, bądź wcześniej nie miały kontaktu z wirusem, a więc ich organizmy nie miały okazji by wytworzyć przeciwciała.
Model matematyczny przewidujący możliwy przyszły wpływ koronawirusa na różne grupy wiekowe opracowali naukowcy z USA i Norwegii. Wykorzystując go, przyjrzeli się demografii, interakcjom społecznym, a także potencjalnemu okresowi trwania odporności. Porównali je następnie z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi innych koronawirusów, jakie przeprowadzano w różnych krajach.
Na tej podstawie stworzyli potencjalne możliwe scenariusze dotyczące wieku chorych oraz śmiertelności z powodu COVID-19 przewidując, jak może potoczyć się epidemia COVID-19 za rok, 10 i 20 lat. Jeśli ich przewidywania się sprawdzą, w przyszłości większość dorosłych będzie już odporna na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 dzięki szczepieniom lub przechorowaniu. Chorować więc będą przede wszystkim najmłodsi.
Warto jednak pamiętać, że jest to tylko model matematyczny. Jak wyjaśnia dr Michael Grosso, dyr. medyczny i pediatra w szpitalu Huntington należącym do sieci Northwell Health, zrzeszającej amerykańskie placówki badawczo-rozwojowe i ośrodki zdrowia: - Modelowanie predykcyjne może być bardzo pomocne dla osób zajmujących się ochroną zdrowia publicznego i odpowiedzialnych za identyfikację przyszłego wpływu SARS CoV-2 oraz zasobów, które będą potrzebne do zarządzania epidemią. Jednak żaden model matematyczny nie jest doskonały i prawdopodobnie będziemy musieli przygotować się na szereg opcji, w zależności od przyszłego zachowania wirusa i ludzi. Potrzebujemy czasu i więcej danych, bo, jak pokazała nam pandemia zarówno ludzie, jak i wirusy mogą być nieprzewidywalne. - dodaje.
Polecany artykuł: