COVID-19 a choroba Kawasakiego u dzieci - to się łączy?

2020-05-05 22:52

Towarzystwo Pediatryczne zapewnia, że niewiele dzieci z całego świata trafia z powodu cięzkiego przebiegu COVID-19 na oddziały intensywnej terapii. Niestety liczba tych przypadków wzrasta, a obraz kliniczny pasuje do opisu rzadkiego stanu zapalnego - mowa o chorobie Kawasakiego.

Dziecko oddycha przez usta
Autor: Getty Images Oddychanie torem ustnym może objawiać się u dzieci z wrodzoną lub nabytą hipotonią mięśni narządu żucia i twarzy.

Już kilka dni temu Towarzystwo Intensywnej Terapii Pediatrycznej w Wielkiej Brytanii poinformowało o niewielkim wzroście liczby dzieci, które w ciężkim stanie trafiły na oddział intensywnej terapii. Zaledwie u kilku małych pacjentów potwierdzono obecność koronawirusa.

Dzieci, które trafiły do szpitali, wykazywały objawy zespołu wstrząsu toksycznego i atypowej choroby Kawasakiego. U dzieci pojawiały się: ból brzucha, dolegliwości żołądkowo-jelitowe i zapalenie mięśnia sercowego, a także wysoka temperatura, niskie ciśnienie krwi, wysypka i trudności w oddychaniu.

Jak podał Reuters, również we Włoszech i w Hiszpanii zaobserwowano zwiększoną liczbę przyjętych do szpitali dzieci z takimi objawami jak wysoka gorączka, opuchnięte tętnice, ból brzucha, wymioty i biegunka. 

Informowaliśmy was o tym tutaj: Nowy wirus w Wielkiej Brytanii? Dzieci masowo chorują, ale to nie koronawirus!

Lekarze z Wielkiej Brytanii nie wiedzieli, czy za wszystko odpowiada koronawirus, czy może inny patogen. NHS (National Health Service) prosiło rodziców o dokładną obserwację dzieci, a lekarzom zalecało ostrożność i rozwagę w stawianiu diagnozy.

NHS napisało, że istnieje rosnąca obawa, że związany z COVID-19 zespół zapalny dotyka dzieci z Wielkiej Brytanii, ale na szczęście zachorowania podobne do choroby Kawasakiego są bardzo rzadkie. Jednak lekarze muszą być świadomi zagrożenia.

Przypomnijmy: choroba Kawasakiego nie jest chorobą zakaźną, a do jej objawów zalicza się wysoką gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, przekrwienie i obrzęk spojówek, wysypkę wielopostaciową występującą na tułowiu i kończynach, rumień w jamie ustnej i język truskawkowy. 

Czym jest choroba Kawasakiego? Więcej dowiecie się tutaj: Choroba Kawasakiego u dziecka i u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

Związek między chorobą Kawasakiego a COVID-19 nie jest jasny, a ryzyko choroby COVID-19 u dzieci - bardzo niskie. Towarzystwo Intensywnej Terapii Pediatrycznej potwierdza, że liczba dzieci na oddziałach intensywnej terapii z koronawirusem jest bardzo niska. 

- U około połowy dzieci występuje gorączka, ok. 40 proc. skarży się na kaszel, a mniej niż 10 proc. to przypadki z objawami żołądkowo-jelitowymi - mówiła profesor Rosalind Smyth, dyrektor i profesor zdrowia dziecka, UCL Great Ormond St Institute of Child Health.

Sonda
Wyślesz dziecko do placówki kiedy tylko będzie taka możliwość?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki