Coraz więcej zgonów po alkoholu. Polacy w europejskiej czołówce
Coraz więcej pijemy. Coraz częściej umieramy z powodu alkoholu. Polacy od lat są w europejskiej czołówce pod względem ryzykownego picia i uzależnienia od alkoholu. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: problem ulega nasileniu. W ciągu niespełna dekady liczba zgonów powodowanych alkoholem wzrosła w Polsce dwukrotnie.
Polacy piją coraz więcej
Krzysztof [imię zmienione] miał 45 lat, ładne mieszkanko, dobrą pracę, spokojne życie: żona, dzieci. I nałóg. Rodzina odeszła po bezskutecznych próbach walki o jego trzeźwość. Kolejne związki rozpadały się z tego samego powodu. Stracił pracę. Coraz częściej nie kontaktował się ze znajomymi, bo pił ciągami – całe tygodnie, miesiące.
Gdy znalazł go sąsiad, był już martwy od co najmniej kilku dni. Powód? Zawał spowodowany długotrwałym piciem. W Polsce takich Krzysztofów – i pijących kobiet też! - uzależnionych od alkoholu jest ponad milion. Do tego, co trzeci Polak pije ryzykownie – 6 litrów czystego alkoholu rocznie. Eksperci biją na alarm, bo pijemy coraz więcej. I coraz częściej umieramy przez picie.
Coraz więcej zgonów powodowanych alkoholem
W Polsce i w Europie znacząco rośnie liczba zgonów powodowanych alkoholizmem. Nowe dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń: w ostatnich latach zmarło dwa razy więcej Polaków z powodu nadużywania alkoholu.
Agencja unijna Eurostat opublikowała dane dotyczące zgonów powodowanych zaburzeniami psychicznymi i behawioralnymi, w tym alkoholizmem. Polacy są na podium, ale nie ma czym się chwalić.
Średni wynik to 3,6 na 100 tys. osób, jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu alkoholu w całej Europie. Dla porównania w Słowenii, która „wygrała” tę statystykę to 17,3 na 100 tys. osób. Polska ma mocne 2. miejsce z 10 powodowanymi alkoholem zgonami na 100 tys. To dwa razy więćej niż w 2011 roku.
Kolejne miejsca zajęła Dania z wynikiem 7,3. Pod podium znalazła się Chorwacja (6,5), Austria (6,2) oraz Łotwa (6,2). Najlepiej w statystyce wypadają Malta, Grecja i Włochy, gdzie odnotowuje się najmniej zgonów powodowanych alkoholem.
Przyczyny śmierci alkoholików
Alkohol powoduje uszkodzenia organów wewnętrznych, jak wątroba, trzustka, układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy, może przyczyniać się do rozwoju niektórych nowotworów, a także nieodwracalnie uszkadza mózg, upośledzając procesy myślenia i powodując alkoholowy zanik mózgu, który daje objawy otępienne.
CZYTAJ TEŻ: Fazy alkoholizmu: objawy poszczególnych etapów uzależnienia
Regularne nadużywanie alkoholu powoduje wyniszczenie organizmu, wypłukanie substancji odżywczych, niedożywienie, niedobory witamin i minerałów. Nieleczony alkoholizm prowadzi do zniszczenia relacji społecznych i rodzinnych, trudności zawodowych i znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.
CZYTAJ TEŻ: Leczenie alkoholizmu: metody. Leczenie alkoholizmu stacjonarne i na oddziale zamkniętym