Coraz więcej osób starzeje się samotnie. Eksperci tłumaczą to zjawisko

2024-10-17 14:36

Nasze społeczeństwo bezsprzecznie robi się coraz starsze. Ciekawostką jest, że coraz więcej osób dorosłych decyduje się na samotne starzenie się. Skąd to się wzięło i czym jest podyktowany ten nowy "trend" wśród seniorów?

Coraz więcej osób starzeje się samotnie. Eksperci tłumaczą to zjawisko
Autor: fot. Getty Images Coraz więcej osób starzeje się samotnie. Eksperci tłumaczą to zjawisko

Eksperci informują, że w miarę starzenia się społeczeństwa, coraz więcej osób dorosłych w swoich złotych latach decyduje się na samotne starzenie. Dr Sara Zeff Geber, ekspertka ds. starzenia się w wywiadzie dla Fox News Digital powiedziała, że udowodnione został fakt, że osoby samotnie się starzejące są tak samo szczęśliwe i zdrowie, jak inne osoby starsze. Co więcej, żyją tak samo długo.

Coraz więcej ludzi starzeje się samotnie. Eksperci tłumaczą

Trzeba jednak podkreślić, że niektórzy z nich stają w obliczu wyjątkowych wyzwań, które mogą znacząco wpłynąć nie tylko nie ich jakość życia, ale również na samopoczucie.

Ekspertka podkreśliła, że osoba samotnie starzejąca się to taka, która nie ma w pobliżu rodziny, która mogłaby lub chciałaby interweniować w kryzysie i byłaby gotowa udzielić wsparcia, kiedy potrzebowałby tego senior.

Specjalistka podkreśliła, że dla niektórych samotne starzenie się jest wyborem, jak na przykład decyzja o nieposiadaniu dzieci. U innych natomiast może mieć to związek z okolicznościami, jak śmierć współmałżonka lub wyprowadzka dziecka.

Ambasadorzy "Głosu Seniora" zdradzają. Mówią o popularnym piśmie dla emerytów

Wyzwania osób starzejących się samotnie. O tym warto pamiętać

Dr Bei Wu, prodziekan ds. badań w NYU Rory Meyers College of Nursing, w wywiadzie dla Fox News Digital stwierdziła, że idea starzenia się bez wsparcia bliskich istniała od zawsze. 

W szczególności jednak dotyczyła ona wdów/wdowców oraz osób bezdzietnych. W ostatnich dekadach samotne starzenie stało się bardziej widoczne jako odrębna koncepcja z własnym zestawem wyzwań i rozważań.

Eksperta powiedziała, że na przykład w Chinach uwagę badań geriatrycznych przyciągają osoby starsze, które są bezdzietne, niezdolne do pracy lub nieposiadające żadnego dochodu. To właśnie oni stoją bowiem w obliczu poważnych wyzwań.

Jednym z nich może być fakt, że brak opiekuna, który mógłby udzielić pomocy osobie chorej, może również powodować opóźnienia w uzyskaniu niezbędnej pomocy medycznej.

Samotnie starzejące się osoby muszę więc planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Eksperci podkreślają więc, że ważne bezie kultywowanie więzi społecznych. Może być to w formie społeczności, w której istnieje już struktura wsparcia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki