Codziennie pozbawia życia 4 Polki. Pierwsze objawy zauważysz na bieliźnie
4 Polki dziennie – tyle umiera z powodu jednego nowotworu. Kolejne 6 kobiet w naszym kraju każdego dnia dowiaduje się, że cierpi na tę chorobę. Na całym świecie ten rak zabija jedną osobę co dwie minuty, każdej doby. A wystarczyłoby proste badanie, aby choć części tych tragedii uniknąć. Dlaczego Polki nie chcą robić badań ratujących życie?
Rak szyjki macicy - zapobieganie
Za nami Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Co wiemy o profilaktyce? Wciąż wiele osób wie zbyt mało, a przecież szczepienie i proste badanie diagnostyczne mogłyby zapobiec wielu zachorowaniom i zgonom.
Bo, w przeciwieństwie do wielu innych nowotworów, w tym przypadku znamy przyczynę: onkogenny typ wirusa HPV. A jednak można by sądzić, że profilaktykę mamy za nic.
Szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy
Mimo że pierwsze szczepionki mamy od 2006 r., a od 2014 – takie, które są już w 90 proc. skuteczne – wciąż nie wszystkie dzieci (bo szczepi się też chłopców, nie tylko dziewczęta) są szczepione.
Od ponad dwóch lat – od listopada 2021 – szczepionka dwuwalentna jest refundowana. Ale i lekarze, i rodzice niekiedy nie mają tej świadomości. Kampania promująca szczepienia nie do końca odniosła efekt, bo zauważa się też zwiększającą się niechęć do szczepień w ogóle. Mimo że są mocne dowody na skuteczność tej szczepionki i że może chronić ona przed potencjalnie śmiertelnym nowotworem.
Cytologia - rola w zapobieganiu raka szyjki macicy
Jednak jest pewien minus szczepień: dorosłe osoby, które już rozpoczęły współżycie, nie mogą być zaszczepione. Za to mogą wykonywać cytologię, która w porę wykrywa zmiany. A jest to bardzo ważne, bo HPV nie da się farmakologicznie leczyć, choć może być eliminowane przez organizm.
Może, ale nie musi. I tu wraca kwestia badania cytologicznego. W krajach, w których szczepienia i badania cytologiczne są rozpowszechnione, obserwowane są tego efekty. Także w Polsce liczba zgonów spada – choć powoli. Pocieszający może być fakt, że spada systematycznie, co daje dobre prognozy na przyszłość.
Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów: od 1999 do 2016 w Polsce zachorowania na raka szyjki macicy spadły o ponad 1/4, natomiast zmarło o ponad 15 proc. mniej pacjentek.
Specjaliści podkreślają, że wyszczepienie pełnej populacji obecnych dzieci i młodzieży, mogłoby w przyszłości spowodować całkowite zniknięcie tego typu nowotworu.
Rak szyjki macicy - objawy, przebieg
- Rak szyjki macicy, zaraz po raku piersi, raku trzonu macicy i raku jajnika, jest jednym z częstszych nowotworów u kobiet. (...) Nieleczona dysplazja szyjki macicy może niestety doprowadzić do rozwoju nowotworu złośliwego szyjki macicy. (...) Jeżeli zaś komórki nowotworowe zaczną wnikać głębiej i przekroczą granicę nabłonka, to wtedy mamy do czynienia z rakiem inwazyjnym. W takich sytuacjach leczenie jest konieczne i niezbędne. Warto być wyczulonym na niepokojące objawy, aby nie przegapić symptomów choroby – wyjaśniła dr n. med. Ewa Surynt, ginekolożka onkolożka z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, cytowana przez Zwrotnik Raka.
Najczęstsze objawy raka szyjki macicy to: krwawienia śródmenstruacyjne, obfitsze krwawienia miesięczne, krwawienie po stosunku, upławy krwiste, upławy brudnoszare, bóle w podbrzuszu, obrzęki kończyn dolnych, krew w moczu, krew w stolcu, bolesne parcie na mocz, bolesne parcie na stolec. Mogą być jednak przypadki bezobjawowe i te właśnie zwykle rozpoznawane są w badaniu cytologicznym.