Codzienna dawka multiwitaminy jednak przynosi pewne korzyści. Zwłaszcza dla tej jednej grupy

2022-09-15 10:56

Na zaburzenia funkcji poznawczych oraz problemy kardiologiczne narażone są szczególnie osoby w wieku starczym. Jednak zmiany pogarszające pracę mózgu można opóźnić. Naukowcy postanowili zbadać, jaki wpływ na mózg osób starszych mają multiwitaminy. Wyniki są bardzo obiecujące.

Kolorowe witaminy
Autor: Getty Images

Według najnowszego badania naukowcy twierdzą, że codzienne przyjmowanie multiwitaminy może wiązać się z poprawą funkcji mózgu u osób starszych, a korzyści wydają się być większe u osób z historią chorób układu krążenia. "Byliśmy wręcz zszokowani tym odkryciem" - powiedziała Laura Baker, autorka badania i profesor gerontologii i medycyny geriatrycznej na Wake Forest University w Północnej Karolinie.

Czy warto stosować suplementy diety

Multiwitamina lepsza niż kakao

Zespół naukowców z Wake Forest University School of Medicine, we współpracy z badaczanmi z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie – przeanalizowali funkcje poznawcze u osób starszych, którzy przyjmowali codziennie suplement z ekstraktem kakaowym zawierający flawonoidy, multiwitaminę lub placebo przez okres 3 lat. W badaniu udział wzięły 2262 osoby w wieku 65 lat i starsze. Uczestnicy corocznie wykonywali testy przez telefon, aby ocenić ich funkcje poznawcze. Były one punktowane między innymi za przywoływanie historii, wykazywanie płynności słownej i porządkowanie cyfr.

Badacze byli przekonani, że suplement z ekstraktem z kakaowca będzie najbardziej skuteczny jeśli chodzi o opóźnienie procesów starzenia mózgu. Wyniki bardzo zaskoczyły naukowców.

Okazało się, że trzy lata przyjmowania multiwitaminy spowolniło starzenie się funkcji poznawczych o 1,8 roku, czyli 60%, w porównaniu z placebo. Codzienna suplementacja ekstraktu z kakao przez trzy lata nie wpłynęła na funkcje poznawcze.

"Naprawdę wierzyliśmy, że ekstrakt kakaowy przyniesie pewne korzyści dla funkcji poznawczych na podstawie wcześniejszych doniesień o korzyściach sercowo-naczyniowych" - tłumaczyli badacze. 

Okazało się, że największe zmiany zaobserwowano u osób przyjmujących multiwitaminę. "To nie ekstrakt kakaowy przyniósł korzyści poznawcze, tylko multiwitamina" – potwierdziła Baker.

Najwięcej korzyści dotyczą osób z chorobami sercowo-naczyniowymi

Badanie okazało się najbardziej korzystne dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. "Dobrze wiadomo, że osoby z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego mogą mieć niższy poziom witamin i minerałów we krwi. Zatem uzupełnianie tych witamin i minerałów może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a dzięki temu poprawić zdrowie poznawcze – i wiemy, że istnieje silny związek między zdrowiem układu krążenia a zdrowiem mózgu" – powiedział dr Keith Vossel, profesor neurologii i dyrektor Centrum Badań i Opieki nad Alzheimerem Mary S. Easton na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Uzupełnianie witamin przyczyniło się więc do poprawy stanu zdrowia tych osób, tym samym poprawiając sprawność ich mózgu.

Nie wystosowano nowych zaleceń

Choć badanie opublikowano w środę w Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association, nie można go uznać za ostateczne. Potrzebne są dalsze analizy, aby odkryte zależności.

"Jesteśmy podekscytowani, ponieważ nasze odkrycia otworzyły nową drogę do badań – prostą, dostępną, bezpieczną i niedrogą interwencję, która może zapewnić ochronę przed spadkiem funkcji poznawczych" - powiedziała Barker, jednocześnie podkreślając, że jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek rekomendacje dodania codziennej multiwitaminy do swojej diety przez osoby starsze.

„Jest za wcześnie, aby sformułować te zalecenia” – podkreśliła badaczka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki