Codzienna dawka multiwitaminy jednak przynosi pewne korzyści. Zwłaszcza dla tej jednej grupy
Na zaburzenia funkcji poznawczych oraz problemy kardiologiczne narażone są szczególnie osoby w wieku starczym. Jednak zmiany pogarszające pracę mózgu można opóźnić. Naukowcy postanowili zbadać, jaki wpływ na mózg osób starszych mają multiwitaminy. Wyniki są bardzo obiecujące.
Według najnowszego badania naukowcy twierdzą, że codzienne przyjmowanie multiwitaminy może wiązać się z poprawą funkcji mózgu u osób starszych, a korzyści wydają się być większe u osób z historią chorób układu krążenia. "Byliśmy wręcz zszokowani tym odkryciem" - powiedziała Laura Baker, autorka badania i profesor gerontologii i medycyny geriatrycznej na Wake Forest University w Północnej Karolinie.
Multiwitamina lepsza niż kakao
Zespół naukowców z Wake Forest University School of Medicine, we współpracy z badaczanmi z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie – przeanalizowali funkcje poznawcze u osób starszych, którzy przyjmowali codziennie suplement z ekstraktem kakaowym zawierający flawonoidy, multiwitaminę lub placebo przez okres 3 lat. W badaniu udział wzięły 2262 osoby w wieku 65 lat i starsze. Uczestnicy corocznie wykonywali testy przez telefon, aby ocenić ich funkcje poznawcze. Były one punktowane między innymi za przywoływanie historii, wykazywanie płynności słownej i porządkowanie cyfr.
Badacze byli przekonani, że suplement z ekstraktem z kakaowca będzie najbardziej skuteczny jeśli chodzi o opóźnienie procesów starzenia mózgu. Wyniki bardzo zaskoczyły naukowców.
Okazało się, że trzy lata przyjmowania multiwitaminy spowolniło starzenie się funkcji poznawczych o 1,8 roku, czyli 60%, w porównaniu z placebo. Codzienna suplementacja ekstraktu z kakao przez trzy lata nie wpłynęła na funkcje poznawcze.
"Naprawdę wierzyliśmy, że ekstrakt kakaowy przyniesie pewne korzyści dla funkcji poznawczych na podstawie wcześniejszych doniesień o korzyściach sercowo-naczyniowych" - tłumaczyli badacze.
Okazało się, że największe zmiany zaobserwowano u osób przyjmujących multiwitaminę. "To nie ekstrakt kakaowy przyniósł korzyści poznawcze, tylko multiwitamina" – potwierdziła Baker.
Najwięcej korzyści dotyczą osób z chorobami sercowo-naczyniowymi
Badanie okazało się najbardziej korzystne dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. "Dobrze wiadomo, że osoby z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego mogą mieć niższy poziom witamin i minerałów we krwi. Zatem uzupełnianie tych witamin i minerałów może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a dzięki temu poprawić zdrowie poznawcze – i wiemy, że istnieje silny związek między zdrowiem układu krążenia a zdrowiem mózgu" – powiedział dr Keith Vossel, profesor neurologii i dyrektor Centrum Badań i Opieki nad Alzheimerem Mary S. Easton na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
Uzupełnianie witamin przyczyniło się więc do poprawy stanu zdrowia tych osób, tym samym poprawiając sprawność ich mózgu.
Nie wystosowano nowych zaleceń
Choć badanie opublikowano w środę w Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association, nie można go uznać za ostateczne. Potrzebne są dalsze analizy, aby odkryte zależności.
"Jesteśmy podekscytowani, ponieważ nasze odkrycia otworzyły nową drogę do badań – prostą, dostępną, bezpieczną i niedrogą interwencję, która może zapewnić ochronę przed spadkiem funkcji poznawczych" - powiedziała Barker, jednocześnie podkreślając, że jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek rekomendacje dodania codziennej multiwitaminy do swojej diety przez osoby starsze.
„Jest za wcześnie, aby sformułować te zalecenia” – podkreśliła badaczka.