Co wspólnego ma tłuszcz na brzuchu i przewlekły ból? Nowe badanie wyjaśnia
Tłuszcz na brzuchu może prowadzić do wielu komplikacji. Według nowego badania może się on wiązać z przewlekłym bólem. To w szczególności dotyczy kobiet. Naukowcy są zdania, że ten związek może wynikać z różnic hormonalnych.
Najnowsze badanie, które opublikowane zostało w czasopiśmie Regional Anesthesia & Pain Medicine sugeruje, że nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej powiązany jest z powszechnym przewlekłym bólem.
To dotyczy się w szczególności kobiet, ponieważ według ekspertów mają one odmienne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w porównaniu z mężczyznami. Znaczenie mają również różnice hormonalne.
Naukowcy sugerują jednak, że redukcja nadmiaru tłuszczu brzusznego może być pomocna w złagodzeniu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowy, szczególnie gdy dotyka on wielu obszarów ciała.
Wcześniejsze badania sugerowały, że otyłość wiąże się z bólem mięśniowo-szkieletowym. Nie znany był jednak związek nadmiaru tkanki tłuszczowej z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym w różnych miejscach ciała.
Nowe badanie może zaskakiwać. Przewlekły ból powiązany z tłuszczem na brzuchu
W nowym badaniu, które objęła przeszło 32 tysiące uczestników z zestawu danych UK Biobank, naukowcy odkryli, że kobiety i których tłuszcz otacza narządy jamy brzusznej, dwukrotnie częściej doświadczają przewlekłego bólu w wielu punktach ciała.
Uczestnicy przeszli przez badanie MRI jamy brzusznej w celu zmierzenia ilości tłuszczu wokół narządów jamy brzusznej i ilości tłuszczu tuż pod skórą, który można uchwycić.
Następnie pytano się ich czy odczuwali oni ból w szyci/ramionach, plechach, biodrach, kolanie lub na całym ciele przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Badanie MRI oraz ocenę bólu powtórzono około 2 lata później u 638 uczestników.
Tłuszcz na brzuchu a przewlekły ból. Powiązania szczególnie widoczne u kobiet
Jak stwierdzili naukowcy, większy poziom tkanki tłuszczowej wiązał się z większym prawdopodobieństwem zgłaszania przewlekłego bólu. Co więcej, związek ten był silniejszy u kobiet.
Wszystkie te powiązania utrzymywały się nawet po uwzględnieniu wzrostu, wieku, przynależności etnicznej, dochodów, wykształcenia, palenia, spożycia alkoholu, aktywności fizycznej, schorzeń współistniejących, czasu snu, problemów psychologicznych i długości czasu obserwacji.
Ograniczenia badania. Autorzy podkreślają
Warto jednak zaznaczyć, że było to badanie obserwacyjne i jako takie nie może ustalić związku przyczynowo-skutkowego. Autorzy badania podkreślili również, że istnieją różne ograniczenia.
Jak podkreślili, jednym z nich była stosunkowo mniejsza liczebność próby uczestników poddawanych powtarzanym testom i brak oceny nasilenia bólu w kwestionariuszu. Co więcej, większa ilość wizyt kontrolnych pozwoliłaby na zebranie większej ilości informacji dotyczących wzorów i wahań w liczbie miejsc przewlekłego bólu.
Autorzy badania zaznaczyli, że redukcja tkanki tłuszczowej może być uważana za cel leczenie przewlekłego bólu. W szczególności jeśli osoba odczuwa go w wielu miejscach.