Co wiemy o ofiarach koronawirusa w Polsce?
Według oficjalnych statystyk do tej pory na COVID-19 zmarły w Polsce 174 osoby, najwięcej w województwie mazowieckim. W jakim wieku są ofiary, jakiej są płci, czy wszystkie miały choroby współistniejące? - przeanalizowaliśmy najważniejsze dane.
Dane dotyczące liczby zakażonych oraz zgonów z powodu COVID-19 podaje regularnie Ministerstwo Zdrowia. Oto najważniejsze statystyki.
Zakażeni
Od 4 marca liczba wykrytych zakażeń koronawirusem przyrasta lawinowo, również dzięki większej liczbie przeprowadzanych testów. 9 kwietnia zarażonych osób było już 5575. Liczba wykrytych przypadków podwaja się mniej więcej co 7-8 dni, co dobrze obrazuje poniższy wykres.
Śmiertelność
Do 9 kwietnia na 5575 stwierdzonych zakażeń odnotowano 174 zgony, co daje średnią śmiertelność na poziomie 3 procent.
Jakiej płci były ofiary
Statystyki pokazują, że wśród zmarłych prawie 60 procent stanowili mężczyźni - nie jest to tak duża dysproporcja jak we Włoszech (70 procent do 30), ale również u nas widać, że wirus częściej kończy się śmiercią u mężczyzn niż u kobiet.
Wykresy dotyczące płci i wieku ofiar nie uwzględniają danych z 8 kwietnia, kiedy to Ministerstwo Zdrowia nie podało szczegółów na temat 23 osób, które zmarły tego dnia. Wiadomo tylko, że były to osoby w podeszłym wieku.
W jakim wieku były ofiary
Większość przypadków śmiertelnych dotyczy osób powyżej 60. roku życia (aż 70 procent), ale wśród ofiar są także ludzie młodzi - 6 z nich nie miało jeszcze 40 lat. Najstarsza zmarła osoba miała 97 lat, a najmłodsza - 32. Większość ofiar miała też choroby współistniejące, takie jak choroby kardiologiczne, układu odpornościowego, układu oddechowego, onkologiczne, metaboliczne, choroby nerek, cukrzycę albo otyłość.