Co trzeci rak jamy ustnej pojawia się z 2 powodów. Uważaj na popularną używkę
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) we współpracy z Karolinska Institutet, przeprowadziła nowe badania pod kątem występowania raka jamy ustnej. Wyniki wskazują, że wiele osób choruje na tego rodzaju nowotwór z powodu używania tytoniu bezdymnego oraz orzechów areki.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że globalna częstość występowania nowotworów wargi i jamy ustanej w 2020 roku wynosiła 377 713 nowych przypadków. Ponadto z powodu raka z te grupy zmarło w tym czasie aż 177 757 osób.
Rak jamy ustnej. Najnowsze ustalenia IARC
WHO wskazuje, że rak jamy ustnej obejmuje nowotwory wargi, ale także języka, policzka czy gardła środkowego. Jako główne przyczyny problemu wymienia się alkohol, tytoń i orzechy areki. Najnowsze ustalenia IARC oraz Karolinska Institutet potwierdzają te doniesienia, a także dostarczają nowych informacji.
Z badań opublikowanych na łamach The Lancet Oncology wynika, że w 2022 roku ponad 120 tys. przypadków raka jamy ustnej było spowodowane takimi czynnikami ryzyka jak tytoń bezdymny oraz orzechy areki. Co więcej, te dwa powody odpowiadały za jedną trzecią przypadków wspomnianej grupy nowotworów na świecie.
Naukowcy podkreślają, że niemal 9 na 10 wszystkich przypadków raka jamy ustnej w Azji Południowo-Centralnej było wynikiem używania tytoniu bezdymnego oraz orzechów areki. A to oznacza, że mówimy aż o 88%. Natomiast w przypadku krajów o niskich i średnich dochodach, wymienione czynniki powodowały 96,4% zachorowań na raka jamy ustnej.
Czym jest tytoń bezdymny? Uważaj na orzechy areki
Autorzy najnowszy badań wskazują, że zgodnie z szacunkami na świecie aż 300 mln ludzi sięga po tytoń bezdymny. Oral Health Foundation wyjasnia, że istnieją dwa rodzaje tytoniu o takim charakterze. A mianowicie chodzi o tytoń do żucia oraz snusy.
Pierwszy produkt umieszcza się w wewnętrznej części policzka i żuje. W ten sposób wyzwalany jest smak i tytoń, a także stymuluje wydzielanie śliny. Ostatecznie osoby, które sięgają po ten rodzaj używki, co jakiś czas wypluwają ciemną ślinę. Uzależnienie sprawia, że często wymieniają tytoń na nowy, a powtarzanie tych czynności stopniowo zwiększa ryzyko raka jamy ustnej.
Snusy to z kolei tytoń w sproszkowanej postaci, która następnie trafia do małych woreczków. Układany jest po wewnętrznej stronie dolnej wargi. Obydwa produkty są silnie uzależniające. Specjaliści wskazują, że używanie tytoniu bezdymnego w szczególny sposób przyczynia się do nowotworów gardła, ponieważ nie brakuje przypadków, kiedy dochodzi do połknięcia soku tytoniowego.
Kolejny czynnik ryzyka wystąpienia raka jamy ustnej to wspomniane orzechy areki, po które zdaniem IARC sięga nawet 600 mln ludzi. Roślinę tę znamy także jako palma betelowa, kateszowa, czy żuwna katechu.
Pochodzi z Filipin i uprawiana jest w krajach tropikalnych. Wiele osób żuje orzechy, a praktyka ta jest uważana za podstawową przyczynę podśluzówkowego zwłóknienia jamy ustnej. A ten stan uznawany jest jako przednowotworowy. W Polsce orzechy areki dostępne są wyłącznie w formie ozdobnych roślin pokojowych.