Co szkodzi twoim oczom?
Wzrok jest najcenniejszym ze zmysłów człowieka, ponieważ aż 80% informacji z otaczającego świata dociera do naszego mózgu właśnie za pośrednictwem oczu. Jednak są one narządem bardzo wrażliwym, łatwo się męczą i osłabiają. Dlatego trzeba o nie szczególnie dbać, dobrze je odżywiać i chronić. Dotyczy to nie tylko osób z wadą wzroku.
Niektóre problemy ze wzrokiem są uwarunkowane genetycznie i na to nie mamy wpływu. Wiele jednak jest skutkiem niewłaściwego stylu życia i zgubnych dla oczu nawyków, wynikających z beztroski lub niewiedzy. Często wystarczy je zmienić, by dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Sprawdź, jakie są najczęstsze grzechy wobec oczu, i staraj się ich nie popełniać.
Co szkodzi oczom: zbyt suche powietrze
Niska wilgotność powietrza, spowodowana przez centralne ogrzewanie albo klimatyzację, przyczynia się do zwiększonego parowania łez z powierzchni gałki ocznej. Brak tej naturalnej dla oczu bariery ochronnej sprawia, że stają się one zaczerwienione, pieką i swędzą. Są też bardziej podatne na infekcje.
Nasza rada: Dbaj, aby tam, gdzie pracujesz i wypoczywasz, powietrze było dobrze nawilżone – regularnie wietrz pomieszczenia, powieś na kaloryferach ceramiczne pojemniki z wodą albo używaj elektrycznego nawilżacza. Koniecznie przykręć grzejniki. Pij ok. 2 litrów płynów dziennie, bo to sprzyja dobremu nawilżeniu gałek ocznych. Jeśli odczuwasz pieczenie oczu, co kilka godzin sięgnij po tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające. Jeżeli dyskomfort nie ustępuje, zgłoś się do okulisty.
Czytaj też: KROPLE DO OCZU - jak działają i jak je stosować
Co szkodzi oczom: brak ochrony przed słońcem
Nadmiar promieniowania ultrafioletowego uszkadza komórki siatkówki, może prowadzić do poważnych schorzeń oczu, np. zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), a nawet czerniaka oka. Takie skutki mogą się ujawnić dopiero po latach. Na szkodliwe działanie słońca bardziej narażone są osoby o niebieskich oczach (jasna tęczówka zawiera mniej barwnika, będącego naturalną zaporą dla promieniowania UV), dlatego częściej niż ciemnookie chorują na AMD.
Nasza rada: Bez względu na porę roku, w każdy słoneczny dzień noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400. Takie same kup również dziecku. Najlepiej w salonie optycznym, bo wtedy będziesz mieć pewność, że są dobrej jakości. Wybierz duże oprawki (chronią oko przed promieniami wpadającymi z boku) i zwróć uwagę na kolor szkieł – przyjazne dla oczu są brązowe i szare, bo skutecznie zatrzymują promieniowanie UV. Jeśli masz wadę wzroku, zamów u optyka szkła z filtrami. Możesz zdecydować się na soczewki kontaktowe z filtrem, ale chronią one tylko niewielką część oka.
Co szkodzi oczom: złe oświetlenie
Najlepsze dla oczu jest naturalne światło, ale w krótkie zimowe dni musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia. Innego światła potrzeba jednak do czytania, a innego do pracy przy komputerze czy oglądania telewizji. Nieodpowiednio dobrane sprawia, że oczy szybciej się męczą.
Nasza rada: Gdy czytasz, piszesz lub wykonujesz drobne prace manualne, oprócz oświetlenia sufitowego włącz dodatkową lampkę z boku (po lewej stronie dla osoby praworęcznej, po prawej – dla leworęcznej). Telewizji nie oglądaj w ciemnym pokoju – ustaw małą lampkę za odbiornikiem, by łagodziła kontrasty, a najlepiej włącz górne światło, bo rozproszone mniej męczy wzrok.
Czytaj też: ZMĘCZONE OCZY - jak im pomóc
Co szkodzi oczom: palenie papierosów
Dym papierosowy wywołuje objawy typowe dla zespołu suchego oka. Ale na tym nie koniec. Toksyny zawarte w papierosach źle wpływają na drobne naczynia krwionośne w gałce ocznej, przyśpieszając jej degenerację. Stąd według statystyk osoby palące częściej chorują na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Zagrożenie to dotyczy też biernych palaczy.
Nasza rada: Najlepiej zerwij z nałogiem – to jedyny sposób, by uniknąć problemów ze wzrokiem. U długoletnich palaczy obniżenie ryzyka rozwoju groźnych chorób do poziomu jak u niepalących może jednak trwać wiele lat. Przy uczuciu suchości oczu warto używać kropli nawilżających.
Czytaj też: Musisz to WIEDZIEĆ, gdy PALISZ papierosy
Co szkodzi oczom: długotrwałe wytężanie wzroku
Ewolucyjnie oczy człowieka są przystosowane do patrzenia w dal, nie zaś widzenia z bliska, dlatego wielogodzinne wpatrywanie się w litery i cyfry w książce, na smartfonie czy tablecie prowadzi do przeciążenia wzroku. Ponadto zmniejsza się zakres akomodacji, czyli zdolności oka do manewrowania między widzeniem z daleka i z bliska. A to z czasem może prowadzić do rozwoju krótkowzroczności. Nadmierna eksploatacja wzroku jest też często przyczyną zespołu suchego oka.
Nasza rada: Często odrywaj wzrok od książki czy komputera – patrz wtedy w dal i na różne odległości, tak żeby uruchomić akomodację i ćwiczyć skupienie wzroku na bliskich i odległych punktach. W wolnym czasie unikaj przesiadywania przed komputerem czy oglądania telewizji. Wybierz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Czytaj też:
Joga dla oczu - ćwiczenia poprawiające wzrok
DIETA korzystna dla OCZU
Z raportu Ergotest 2015 wynika, że osoby pracujące przy komputerze skarżą się na:
- bóle oczu (22%)
- suchość i pieczenie pod powiekami (21%)
- zaburzenia ostrości widzenia (18%).
Jak zminimalizować te dolegliwości?
- Ekran komputera ustaw na wprost twarzy, w odległości 40-75 cm od oczu. Jego górna krawędź powinna znajdować się nieco poniżej linii wzroku, tak by środek monitora obserwować pod kątem 38° w dół.
- Monitor powinien stać bokiem do okna. Dobre jest górne oświetlenie, dodatkowo warto włączyć lampkę na biurku, ustawioną z boku tak, by jej światło nie raziło oczu, nie odbijało się od monitora ani klawiatury.
- Jeśli słabiej widzisz, powiększ czcionkę na ekranie, by nie mrużyć oczu.
- Co godzinę rób przerwy w pracy. Nie poruszając głową, popatrz w górę, w dół i na boki, „obrysuj” wzrokiem kształty różnych przedmiotów, szybko zamykaj i otwieraj powieki. Obserwuj też odległe i bliskie punkty za oknem.
- Pamiętaj o mruganiu – to w naturalny sposób zwilża powierzchnię gałki ocznej (możesz znaleźć program komputerowy, który przypomina o częstym mruganiu podczas pracy). Jeśli oczy bardzo szczypią, kilka razy w ciągu dnia zakraplaj sztuczne łzy.
Czytaj też: Zaburzenia widzenia to objaw choroby. Przyczyny zaburzeń widzenia
Porady eksperta
Polecany artykuł: