Co się stanie, jeśli napijesz się takiej wody? Skażenie groźną bakterią w Jarosławiu

2024-10-15 12:15

Większość mieszkańców Jarosławia oraz dwóch pobliskich miejscowości nie ma dostępu do wody pitnej z kranu. W systemie wodociągowym wykryto bakterie Escherichia coli. Wypicie skażonej wody może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak biegunka, wymioty, bóle brzucha czy zakażenia. Co się stanie, jeśli ktoś napije się takiej wody?

Co się stanie, jeśli napijesz się takiej wody? Skażenie groźną bakterią w Jarosławiu
Autor: Getty Images

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

14 października 2024 roku opublikowano Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który dotyczył braku przydatności wody do spożycia z wodociągu Jarosław.

Okazuje się, że większość mieszkańców Jarosławia (woj. podkarpackie) i dwóch okolicznych miejscowości nie ma dostępu do wody pitnej w kranach. Przyczyną jest odkrycie zakażenia bakteriami Escherichia coli.

Sanepid, w związku z zaistniałą sytuacją, wydał komunikat, by nie używać wody z kranów w miejscowościach, takich jak Munina, Kidałowice i Jarosław, za wyjątkiem:

  • os. Kolonii Oficerskiej, ul. Pruchnicka,
  • ul. Elektrowniana, ul. Strzelecka, ul. Traugutta, ul. Limanowskiego, ul. Mączyńskiego,
  • ul. Grottgera, ul. Siemieńskiego, ul. Przemysłowa, ul. Chrobrego, ul. Sowińskiego,
  • ul. Piastów, ul. Orkana, ul. Mieszka I, ul. Łokietka, ul. Jagiełły, ul. Orzeszkowa,
  • ul. Pawłosiowska, ul. Wieczorkiewicza, ul. Chodkiewicza, ul. Łączności, ul. Przyjaźni,
  • ul. Drużyniecka wraz z ulicami przyległymi), ul. Krakowska (budynek nr 66 do 72 a),
  • ul. Szczytniańska (budynek nr 37a do nr 37e).

W dziesięciu punktach podstawiono beczkowozy, w których mieszkańcy mogą zaopatrywać się w wodę zdatną do picia po przegotowaniu. Poinformowano jednocześnie, że woda z wodociągu Jarosław w miejscowości Widna Góra jest bezpieczna dla ludzi.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Czym grozi wypicie skażonej wody?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu wydał oświadczenie, zgodnie z którym w badaniach wody z wodociągu Jarosław stwierdzono obecność bakterii grupy coli >10 jtk w 100 ml wody oraz ogólną liczbę mikroorganizmów w 22±2 °C w ilości > 300 jtk/1 ml.

Przestrzega się przed piciem wody nawet po przegotowaniu, używania jej go gotowania, mycia naczyń, robienia prania czy celów higienicznych. Można jej użyć wyłącznie do spłukiwania toalet czy prac porządkowych, np. mycia podłóg.

Wypicie skażonej wody często prowadzi do nagłej i intensywnej biegunki, która może być wodnista lub krwawa. Jest odpowiedzią organizmu na toksyny produkowane przez bakterie, które podrażniają błonę śluzową jelit. W przypadku ciężkich infekcji, biegunka może trwać od kilku dni do nawet tygodnia.

Częstym skutkiem są też silne skurcze, bóle brzucha, a także nudności i wymioty. Objawy te są bardzo nieprzyjemne i znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.

Dolegliwości prowadzą do znacznych strat płynów i elektrolitów, co może spowodować odwodnienie. Objawy obejmują suchość w ustach, pragnienie, ciemny mocz, a w cięższych przypadkach zawroty głowy, osłabienie i omdlenia. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób przewlekle chorych lub starszych.

Spożycie skażonej wody może prowadzić również do wystąpienia infekcji dróg moczowych, która powoduje ból podczas oddawania moczu i częste parcie na pęcherz.

U niektórych osób, zwłaszcza dzieci i seniorów, zakażenie E. coli może skutkować zespołem hemolityczno-mocznicowym, który objawia się niedokrwistością, małopłytkowością i ostrą niewydolnością nerek. Osoby z HUS wymagają hospitalizacji, a niekiedy nawet dializoterapii.

Niezwykle istotne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz dotyczących jakości wody pitnej. W sytuacji podejrzenia zakażenia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki