Co się stanie, gdy będziesz jeść jedno awokado w tygodniu? Naukowcy to sprawdzili
Choć awokado nie było zbyt częstym produktem goszczącym na polskich stołach, obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą jego niepowtarzalnego smaku i wartości odżywczych. Dlaczego warto włączyć ten owoc do swojej diety?
Najnowsze badanie naukowców z Harvard University dowodzi, że spożywanie jednego awokado tygodniowo znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Swoje właściwości zawdzęcza zawartością składników odżywczych.
Awokado jest źródłem zdrowych tłuszczów, które obniżają poziom złego cholesterolu i zapobiegają gromadzeniu się płytki miażdżycowej w tętnicach. Naukowcy z Harvardu wskazują w szczególności na jeden z nich – omega 9 – który może również poprawiać ciśnienie krwi i redukować stany zapalne.
Naukowcy zalecają spożywanie awokado do porannych tostów jako zamiennik masła, margaryny lub sera. Jak twierdzą badacze, zastąpienie codziennej porcji margaryny, masła, jajka, jogurtu, sera lub bekonu wiąże się z obniżeniem ryzyka chorób serca aż o 16-22%!
Jedno awokado tygodniowo zmniejsza ryzyko chorób serca
Wnioski pochodzą z badania przeprowadzonego na 110 000 zdrowych kobiet i mężczyzn w wieku od 30 do 75 lat. Analiza danych uczestników trwała na przestrzeni 30 lat. Z badania wykluczone zostały osoby, które spożywają zbyt dużo lub zbyt mało kalorii, gdyż otyłość lub zbyt mała waga mogą obciążać serce.
Okazuje się, że osoby, które jadły całe awokado raz w tygodniu, były o 16 procent mniej narażone na jakąkolwiek chorobę serca w porównaniu do osób, które nigdy lub rzadko jadły owoce.
Co ciekawe, ci, którzy jedli awokado regularnie, byli o 21 procent mniej narażeni na chorobę wieńcową. Choroba ta może być jednym z czynników ryzyka udarów czy zawałów serca.
Cheryl Anderson, przewodnicząca Rady ds. Epidemiologii i Prewencji AHA, powiedziała: "Chociaż rutynowe spożywanie jednego składnika jako wyznacznik zdrowej diety nie jest rozwiązaniem, to badanie jest dowodem na to, że awokado ma potencjalne korzyści zdrowotne".