Co się dzieje z wypełniaczami pod skórą? Chirurg pokazał nagranie

2024-07-18 10:45

Chirurg pokazał szokujący internautów i internautki obraz. To wykonane za pomocą rezonansu zdjęcie twarzy 33-latki, która w przeszłości dokonała ostrzykiwania twarzy wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. Efekty okazały się zaskakujące, niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu.

Co się dzieje z wypełniaczami pod skórą? Chirurg pokazał nagranie
Autor: GettyImages Co się dzieje z wypełniaczami pod skórą? Chirurg pokazał nagranie

Chirurg pokazał, jak wyglądają wypełniacze pod skórą 

Kami Parsa, doktor medycyny, chirurg, wykonał interesujące obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego. Skan MRI wykazał, w jakim stanie są wypełniacze pod skórą 33-letniej pacjentki, która przez ostatnie 6 lat dwanaście razy korzystała z ostrzykiwania preparatami z kwasem hialuronowym.

Badanie, które wykonano, wykazało zaskakujące migracje oraz zwiększenie ilości substancji z kwasem hialuronowym pod skórą pacjentki.

CZYTAJ TEŻ: Powiększanie ust skończyło się wstrząsem anafilaktycznym. 24-latka trafiła do szpitala

Jest to interesująca obserwacja, ponieważ dawniej sądzono, że z biegiem czasu ilość wypełniaczy ulega zmniejszeniu. Tymczasem okazało się, że może być wręcz przeciwnie, i że substancji w organizmie pacjenta czy pacjentki może przybywać.

Kwas hialuronowy pod skórą migruje i "rośnie"

Co więcej, zauważono migracje omawianej substancji, która znajdowała się w wielu miejscach pod skórą pacjentki (choć oczywiście nie można mieć pewności co do lokalizacji wcześniejszych wstrzyknięć omawianego preparatu).

Najbardziej szokujący jest jednak wynik analizy wolumetrycznej. Wyliczono, że obecnie w twarzy kobiety znajduje się ok. 28 ml kwasu. Jednak dane medyczne wskazywały, że pacjentce wstrzyknięto zaledwie 12 ml.

Dr Parsa wyjaśnił ten paradoks: wypełniacze z kwasem hialuronowym są hydrofilowe, co oznacza, że chłoną wodę, zwiększając swoją objętość i w efekcie migrując pod skórą.

Dr Kami Parsa, który jest chirurgiem plastykiem, nie jest przeciwnikiem ostrzykiwań preparatami na bazie kwasu hialuronowego. Ale, jak sam podkreśla, efekty zależą od poszczególnych osób oraz od ilości podanego kwasu i lokalizacji jego podania.

CZYTAJ TEŻ: Jak wygląda zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Na pewno wynik badania może być czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, planując ewentualne „poprawianie” urody za pomocą preparatów z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki