Co powoduje raka, a co nie? Proste narzędzie pomoże ci ocenić "rewelacje" z sieci
Czy noszenie biustonosza, stosowanie antyperspirantów, korzystanie ze słuchawek Bluetooth albo z jednorazowych pałeczek może wywołać nowotwór? W internecie niekiedy można spotkać się z podobnymi opiniami. A co na ten temat mówi nauka? Naukowcy z Harvardu stworzyli proste narzędzie, które pomoże zweryfikować "rewelacje" z sieci. Dzięki niemu możesz szybko sprawdzić, które produkty codziennego użytku mogą być zagrożeniem, a które są najzupełniej bezpieczne.
"Internet jest pełen ostrzeżeń o czynnikach powodujących raka. Uważaj na antyperspiranty, świece zapachowe i biustonosze, ostrzegają podejrzane strony internetowe lub sensacyjne posty w mediach społecznościowych. Unikaj jednorazowych pałeczek, mikrofal, radonu i nie tylko. Przerażające lub wprowadzające w błąd twierdzenia są tak liczne, że trudno jest zorientować się, które z nich należy traktować poważnie. " - czytamy w komunikacie wydanym przez uczelnię.
Darmowe narzędzie może pomóc
- Widzieliśmy, że wiele osób niepotrzebnie rezygnuje z używania niektórych rzeczy w obawie, że mogą powodować raka - zauważają Timothy Rebbeck i prof. Vincent L. Gregory. Jr., którzy zajmują się m.in. tematem profilaktyki antynowotworowej na Harvard TH Chan School of Public Health. Z drugiej jednak strony część osób lekceważy faktyczne zagrożenia.
Dlatego badacze wraz z ekspertami z Center for Cancer Equity and Engagement w Dana-Farber/Harvard Cancer Center opracowali darmowe narzędzie, dzięki któremu łatwo odróżnić fakty od mitów - zawarte w nim informacje opierają się bowiem wyłącznie na wynikach badań naukowych.
Jak z niego korzystać?
Cancer FactFinder dostępny jest POD TYM ADRESEM. Jego twórcy na bieżąco przeszukują strony internetowe, wyszukując informacje na temat produktów i czynności mogących wywoływać nowotwory, a następnie znalezione fakty weryfikują w oparciu o dostępne badania. Dlatego narzędzie jest cały czas uzupełniane o kolejne fakty i mity.
Jak czytamy w komunikacie: "Zespół Cancer FactFinder korzysta z opinii ekspertów wiodących naukowców i organizacji zajmujących się zdrowiem, a także dowodów naukowych z badań na ludziach. Uwaga: badania na zwierzętach nie są brane pod uwagę. - Możliwe, że rak jest wywoływany u zwierząt laboratoryjnych poprzez karmienie ich określonym związkiem lub wcieranie go w nie. To nie znaczy, że powoduje raka u ludzi – mówi Rebbeck."
Korzystanie z Cancer FactFinder jest bardzo proste: po wejściu na stronę wystarczy wybrać opcję "Przeszukaj FactFinder", następnie wybrać z menu (lub wpisać w wyszukiwarkę) frazę, która nas interesuje i przeczytać, co na jej temat mówi nauka. Strona jest w języku angielskim, ale mogą z niej korzystać również osoby, które nie znają tego języka - wystarczy otworzyć ją w przeglądarce Chrome, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "przetłumacz na język polski".