Co piąty dorosły żyje z nieuleczalnym wirusem. Wśród powikłań choroby neurologiczne
Najnowsze badania opublikowane na łamach Sexually Transmitted Infections wskazują, że jedna na pięć dorosłych osób cierpi na opryszczkę. Nie ma na to lekarstwa, a infekcja trwa całe życie. Naukowcy mówią o konieczności wprowadzenia środków zaradczych.
Opryszczka nie tylko na ustach. Jak odróżnić HSV-1 od HSV-2?
Opryszczka jest wywoływana przez wirus opryszczki pospolitej (HSV, ang. Herpes Simplex Virus). Istnieją dwa główne typy tego wirusa:
- HSV-1 (Herpes Simplex Virus typu 1): Najczęściej powoduje opryszczkę wargową, która objawia się pęcherzykami na ustach lub wokół nich.
- HSV-2 (Herpes Simplex Virus typu 2): Głównie odpowiada za opryszczkę narządów płciowych, ale może również wywołać zmiany w okolicach ust w wyniku kontaktu.
Wirus opryszczki. Ile ludzi ma HSV-1 i HSV-2?
Z najnowszych danych wynika, że obciążenie tym wirusem jest ogromne. Naukowcy wskazują, że opryszczkę ma 900 mln ludzi na całym świecie. Dodatkowo ok. 24% z nich to osoby poniżej 50. roku życia. Ze wspomnianej grupy 520 mln ma opryszczkę narządów płciowych spowodowaną obecnością HSV-2. Natomiast 376 mln ludzi zaraziło się nią na skutek kontaktu z HSV-1.
Badacze podkreślają, że oba typy wirusa są silnie zakaźne, nieuleczalne i trwają całe życie. Choć HSV-1 rozprzestrzenia się głównie w okresie dzieciństwa, to zawsze można zarazić się tym wirusem. Co więcej, czasem jego obecność może spowodować poważne powikłania neurologiczne, a także choroby oczu, skóry i błon śluzowych. Natomiast z obserwacji wynika, że coraz częściej HSV-1 rozprzestrzenia się przez kontakt seksualny w starszym wieku.
Naukowcy wyjaśniają, że HSV-2 prawie wyłącznie przenoszony jest drogą płciową. U zakażonych pojawiają się bolesne pęcherze narządów płciowych. Specjaliści przypominają, że zarówno HSV-1 jak i HSV-2 może zostać przekazany noworodkom, co stanowi dla nich zagrożenie życia.
W drodze przeprowadzonych analiz ustalono następujące fakty:
- 26 milionów osób w wieku 15–49 lat zostało niedawno zakażonych wirusem HSV-2;
- 520 milionów miało już zakażenie, a nieco ponad 13% osób było w grupie wiekowej 15-49;
- 17 milionów osób w wieku 15–49 lat nabyło zakażenie wirusem HSV-1 drogą płciową;
- 376 milionów (10% osób w tej grupie wiekowej) miało już zakażenie w 2020 roku;
- ogółem dwie trzecie światowej populacji do 49 roku życia, czyli niemal 4 miliardy ludzi zostało zakażonych (głównie doustnie) wirusem HSV-1 w 2020 roku.
Czy opryszczka narządów płciowych nawraca?
Tak jak w przypadku opryszczki jamy ustnej, opryszczka narządów płciowych może mieć charakter nawracający. Wirusa nie da się całkowicie usunąć z organizmu. A to oznacza, że objawy zakażenia mogą wystąpić ponownie zwłaszcza na skutek obniżenia odporności.
Po jakim czasie objawy zarażenia HSV-2?
Okres wylęgania się wirusa może trwać nawet 26 dni, ale zazwyczaj trwa to od sześciu do ośmiu dni. Zakażenie pierwotne nie musi od razu dawać objawów, natomiast kiedy już się pojawią, chorym towarzyszą takie dolegliwości jak:
- uporczywy świąd okolic intymnych,
- uczucie pieczenia,
- mrowienie,
- ból na genitaliach i w okolicach odbytu.
Warto pamiętać, że zakażenie może powodować powikłania, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zwiększone ryzyko zakażenia HIV.