Co noc budzisz się o tej samej porze? Możesz mieć poważny problem zdrowotny

2022-08-22 12:12

Stres, płaczące dziecko, chrapiący partner, hałaśliwi sąsiedzi za ścianą - wszystko to może być przyczyną nocnych pobudek. Jeśli zdarzają się one sporadycznie i szybko znów zasypiasz, nie ma się czym przejmować. Co innego jednak, gdy takie pobudki mają miejsce praktycznie co noc bez wyraźnego powodu. Wówczas ich przyczyną może być jeden z dość powszechnych problemów zdrowotnych, który - nieleczony - może mieć poważne konsekwencje.

Co noc budzisz się o tej samej porze? Możesz mieć poważny problem zdrowotny
Autor: Getty Images

Nocne pobudki dobrze znają zwłaszcza młodzi rodzice, którzy co kilka godzin muszą wstawać do dziecka. Ale nie tylko oni: jak wyjaśnia psycholog kliniczna Alexa Kane, współpracująca z amerykańską kliniką Cleveland Clinic, niezliczone osoby budzą się w nocy z bardzo różnych przyczyn. Problem pojawia się wówczas, gdy nawet bez patrzenia na zegarek wiesz, że obudziłeś się o tej samej godzinie, o której budzisz się od tygodni.

Przyczyną nocnych pobudek może być bezdech senny

Jak wyjaśnia dr Alexa Kane, ktoś, kto regularnie budzi się w nocy o tej samej porze może cierpieć na bezdech senny - zaburzenie, za sprawą którego na chwilę przestaje oddychać.

Jego bezpośrednią przyczyną jest spadek napięcia mięśni w trakcie snu, za sprawą którego dochodzi do zapadania się ścianek gardła, które blokują drogi oddechowe na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund. Gdy takie epizody powtarzają się wielokrotnie w ciągu nocy, nie tylko zaburzają dopływ tlenu do mózgu, ale jednocześnie uniemożliwiają wypoczynek - taka osoba często wybudza się mimowolnie i o tym nie pamięta, dopóki snu na dobre nie przerwie dłuższy epizod bezdechu.

Do rozwoju bezdechu dochodzi na skutek różnych nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych (np. polipów, skrzywionej przegrody nosowej, innych wad nosa, przerostu migdałków podniebiennych), ale również otyłości i nadwagi i związanego z tym zwiększonego obwodu szyi, czy chorób przewlekłych.

Oprócz wybudzania się w nocy bezdech senny daje również inne objawy -  niektóre z nich odczuwalne są również w ciągu dnia. To przede wszystkim:

  • chrapanie
  • uczucie dławienia się lub łapania powietrza, które towarzyszy przebudzeniu się
  • senność i zmęczenie w ciągu dnia
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • poranny ból głowy
  • suchość w ustach po przebudzeniu i spierzchnięte wargi
  • nerwowość i drażliwość
  • spadek libido.
Poradnik Zdrowie - Kiedyś iść do laryngologa?

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie bezdech?

Bezdech senny to poważna dolegliwość - nie tylko dlatego, że wielokrotne ograniczenie dopływu tlenu do mózgu w ciągu nocy znacząco obniża jakość życia. Eksperci ostrzegają, że schorzenie to może nieść za sobą poważne powikłania, przede wszystkim ze strony układu krążenia.

Bezdech senny zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca, a w konsekwencji - zgonu.  Zwiększa również ryzyko cukrzycy i otyłości, zauważalnie pogarsza kondycję psychiczną i fizyczną, co obniża produktywność, może też stać się zagrożeniem za kierownicą.

Diagnostyka bezdechu sennego jest prosta, w większości przypadków opiera się na potwierdzeniu objawów klinicznych - ułatwia ją wywiad z partnerem chorego, którego chrapanie również wybudza ze snu. Metodą stosowaną w rozpoznaniu obturacyjnego bezdechu sennego jest również poligrafia, czyli badanie snu - w jego trakcie specjalny przyrząd ocenia przepływ powietrza przez drogi oddechowe, stopień natlenienia tkanek, wysiłek oddechowy oraz chrapanie. Inną metodą diagnostyczną jest polisomnografia, w trakcie której do głowy pacjenta podłączane są elektrody rejestrujące fale mózgowe i efektywność snu.

Leczenie bezdechu sennego zależy od jego przyczyn - jeśli jest to nieprawidłowość w budowie dróg oddechowych, należy zgłosić się do laryngologa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki