Co na komary i kleszcze? Znany farmaceuta ocenia skład topowych preparatów

2024-06-24 20:02

Wystarczyło kilka gorących dni i trochę deszczu, by komary rzuciły się na nas bez opamiętania. Kleszcze atakują w każdą pogodę. Dobrze byłoby mieć preparat, który jest skuteczny przeciw jednym i drugim krwiopijcom. Da się zrobić, ale o tym musisz pamiętać.

Co na komary i kleszcze? Znany farmaceuta ocenia skład topowych preparatów
Autor: GettyImages

Farmaceuta Marcin Korczyk, znany jako Pan Tabletka, przypomina, że popularne metody naturalne przeciw komarom i kleszczom, nawet jeśli działają, mają jedną podstawową wadę - są skuteczne przez krótki czas. Nie wystarczą na cały spacer.

Wybierając preparat przeciw komarom i kleszczom, warto zwrócić uwagę na czas ochrony, to, czy faktycznie chronią przed jednymi i drugimi agresorami, jakie środki ostrożności trzeba zachować i czy środek nadaje się dla dzieci.

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Co na komary i kleszcze dla niemowląt

Marcin Korczyk przypomina, że dla niemowlaków (dzieci do ukończenia pierwszego roku życia) wybór preparatów aptecznych przeciw komarom i kleszczom jest naprawdę niewielki.

Farmaceuta analizuje skład dwóch takich produktów, podkreślając, że mogą chronić jedynie przed komarami (na kleszcze nie pomogą), zawierają odstraszające substancje naturalne, głównie olejki eteryczne, stosunkowo bezpieczne dla małych dzieci.

Pierwszy preparat zawiera olejki eteryczne (linalol, citronellol, geraniol, limonen) oraz działający przede wszystkim łagodząco pantenol. Może być stosowany od pierwszego miesiąca życia.

Drugi, przeznaczony dla dzieci od 2. miesiąca, zawiera: olej andiroba (z nasion drzewa Carapa guaianensis), olejek z melisy, olejek z eukaliptusa, olejek z cytronelli i olejek z niaouli.

Uwaga, gwarancja bezpieczeństwa nie obejmuje sytuacji spożycia preparatu, aplikacji do oka itd. Oba lepiej traktować jako wsparcie ochrony, bo gwarancji ochrony mieć nie można.

Przeciw komarom i kleszczom dla dzieci powyżej 1 roku życia

Tu teoretycznie pole manewru już jest większe. Dla dzieci rocznych i starszych są preparaty, które chronią skutecznie, bo zawierają substancje o udowodnionym działaniu, choćby IR3535 i citridiol.

Pan Tabletka przestrzega jednak przed nadmiernym zaufaniem wobec producentów, którzy gwarantują np. ochronę "nawet przez 6 godzin".

W ocenie farmaceuty nieraz niskie stężenie substancji czynnych zapewnia ochronę na 2 godziny, a ochrona przeciwkleszczowa jest w ogóle niepewna. Niestety, rodzicowi trudno to samodzielnie ocenić, stąd warto zajrzeć do pełnego raportu Pana Tabletki, który zawiera nazwy preparatów i różne przydatne informacje o każdym z nich.

Farmaceuta zwraca też uwagę, że zawarty w niektórych produktach olejek miętowy budzi wątpliwości nie tylko ze względu na alergików. Może powodować niechciane reakcje u wszystkich dzieci.

Dla dzieci do ukończenia dwóch lat w zasadzie niemal wszystkie preparaty mają wady i zalety. Dla dzieci starszych są już takie, które są po prostu dobre w ocenie Marcina Korczyka.

Odstraszacze komarów i kleszczy dla dzieci starszych i dorosłych

Starsze dzieci i dorośli mogą znaleźć preparaty, które skutecznie i długo chronią przed kleszczami i komarami. Nie oznacza to jednak, że nie mają wad.

Niektóre zawierają DEET, dopuszczalne powyżej 3 roku życia, chociaż Pan Tabletka odradza je dzieciom do ukończenia 12 lat.

Niektóre są nieadekwatnie drogie, inne trudno nałożyć, jeszcze inne niszczą ubrania. Analiza Pana Tabletki to na pewno pomocna ściąga i niewątpliwie dobre uzasadnienie, by czytać ulotki, także to, co napisano drobnym drukiem.

Nigdy nie możemy mieć pewności, jak zadziała na nas to, co wybierzemy, ale wstępną, przemyślaną selekcję warto zrobić. Dobrze jest też pamiętać, że brak oczekiwanych efektów po konkretnym preparacie lub rozczarowanie nim nie jest podstawą, by twierdzić, że "nic nie działa".

Powodzenia.

Sonda
Jak radzisz sobie z kleszczami?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki