Co można ostrzykiwać botoksem? Zaskoczy cię, jakie daje efekty poniżej pasa

2023-12-22 16:15

Botoks słynie ze swoich właściwości wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Czy to się podoba, czy nie (bo zdania w kwestii atrakcyjności twarzy po botoksie bywają podzielone), jest to współcześnie jeden z częściej stosowanych preparatów, jeśli chodzi o dbanie o aparycję. Jednak mało kto wie, że botoks ma również właściwości wykorzystywane w leczeniu i to nie twarzy, ale – mówiąc eufemicznie – „drugiej strony”.

Co można ostrzykiwać botoksem? Zaskoczy cię, jakie daje efekty poniżej pasa
Autor: GettyImages Co można ostrzykiwać botoksem? Zaskoczy cię, jakie daje efekty poniżej pasa

Szczelina odbytu - co to znaczy, jak powstaje 

Dolegliwości okolic odbytu, choć jest to mało wyeksponowana część ciała, jednocześnie bywają bardzo dotkliwe, utrudniające codzienne funkcjonowanie, życie społeczne i zawodowe. Jednym z takich problemów jest szczelina odbytu.

Oznacza to, że w anodermie w kanale odbytu pojawiają się ubytki. Anoderma to tkanka nabłonkowa, która pokrywa kanał odbytu. W przypadku szczeliny odbytu, w dnie anodermy widać włókna mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu. Szczelina odbytu może być stanem ostrym. Mówi się też o przewlekłej szczelinie odbytu, jeśli ten stan trwa dłużej niż 8 tygodni.

W formie 24 oczyszczanie jelita grubego

Szczelina odbytu - jak leczyć? 

W badaniu uwzględniającym metaanalizy artykułów naukowych, publikowanych w bazach medycznych, takich jak Medline, Embase, Scopus i Cochrane Central Register of Controlled Trials, wzięto pod uwagę 27 badań klinicznych z randomizacją.

Łącznie w tych badaniach brało udział 1880 pacjentów w wieku 32,9 – 50 lat. Pacjenci cierpieli z powodu występowania szczeliny odbytu od 3,4 mies. do blisko dwóch lat (22,3 mies.). U części pacjentów, w trzech badaniach klinicznych, wcześniejsze leczenie miejscowe było nieskuteczne.

Leczenie szczeliny odbytu botoksem - efekty i skutki uboczne 

Sprawdzono, jaki schemat podawania zastrzyków z toksyny botulinowej może wpływać na leczenie przewlekłej szczeliny odbytu. W przypadku 85 proc. badań korzystano z toksyny botulinowej typu A, w dawkach od 5 do 80 jednostek, średnio 20 jednostek, w odpowiednim rozcieńczeniu. W 94 proc. ostrzykiwano szczelinę odbytu po równo z obu stron. Następnie obserwowano proces gojenia szczeliny odbytu.

Okazywało się, że duże dawki toksyny botulinowej powodowały lepsze efekty, jeśli chodzi o krótkotrwałe gojenie, przy czym optymalne okazywało się wstrzyknięcie poza miejscem szczeliny, które dawało lepsze efektu niż wstrzyknięcie w boki szczeliny.

Jednocześnie jednak stwierdzono, że podawanie poza szczeliną stanowi większe ryzyko nawrotu, które z kolei spadało po podaniu botoksu w boki szczeliny odbytu. Ponadto, w przypadku podania poza szczeliną odbytu, u pacjentów pojawiał się problem nietrzymania moczu.

Natomiast problemu z trzymaniem moczu nie zauważono przy mniejszych dawkach. Ponadto, jeśli toksyna botulinowa była w niewielkich dawkach, nie stwierdzono, aby była zauważalna różnica skuteczności w zależności od miejsca podania.

Ustalono więc, że ostrzykiwanie szczeliny odbytu botoksem, może stanowić skuteczną metodę lecenia tego problemu, ale kluczowy dla sukcesu terapii jest dobór miejsca wstrzyknięcia oraz stosowana dawka toksyny botulinowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki